Martin Scorsese na jubileuszowej edycji Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2025 11:50
Rozpoczyna się 20. edycja Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. W tym roku wydarzenie połączy przegląd najważniejszych dzieł Andrzeja Wajdy z prezentacją najnowszych osiągnięć polskiej kinematografii. Wydarzenie uświetni swoją obecnością legendarny amerykański reżyser Martin Scorsese.
Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku. Wydarzenie uświetni swoją obecnością znany amerykański reżyser Martin Scorsese.
Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku. Wydarzenie uświetni swoją obecnością znany amerykański reżyser Martin Scorsese.Foto: Shutterstock

Festiwal rozpocznie się od projekcji "Kanału" Andrzeja Wajdy, połączonej z panelem dyskusyjnym. W programie wydarzenia znalazły się zarówno klasyczne dzieła polskiego reżysera - takie jak "Ziemia obiecana", "Człowiek z żelaza" i "Katyń" - jak i najnowsze produkcje rodzimego kina. Wśród nich: "Pod wulkanem" Damiana Kocura, dokumentalny "Las" Lidii Dudy, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, "Prawdziwa historia Tamary Łempickiej: sztuka przetrwania" Julie Rubio oraz "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego.

Czytaj także:

Martin Scorsese o filmie "Popiół i diament" w kinie Directors Guild Theatre

Szczególnym momentem festiwalu będzie środowy pokaz "Popiołu i diamentu" w kinie Directors Guild Theatre, poprzedzony osobistym wprowadzeniem Martina Scorsese.

Wszystkie projekcje w ramach wydarzenia, będącego jedynym dorocznym festiwalem promującym polskie kino na wschodnim wybrzeżu USA, odbędą się w ośrodku kulturalnym Scandinavia House na Manhattanie. Wśród gości specjalnych pojawi się aktorka Małgorzata Potocka.

Czytaj także:

Dzieła nieodżałowanych mistrzów na ekranie w Nowym Jorku 

- W ciągu 20 lat zaprezentowaliśmy ponad 300 filmów, w tym dzieła nieodżałowanych mistrzów: Andrzeja Wajdy, Janusza Majewskiego i Kuby (Janusza) Morgensterna - wspomina Hanna Hartowicz, założycielka i dyrektorka festiwalu.

- Pokazywaliśmy fabuły, dokumenty i krótkometrażowe filmy w ich naturalnym środowisku - na wielkim ekranie, co znacząco wzbogaca doznania artystyczne. Filmy takie jak "Katyń" czy "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego przyciągały tłumy widzów - mówi założycielka i dyrektorka imprezy.

Festiwal Filmów Polskich w Nowym Jorku

Festiwal może poszczycić się współpracą z najbardziej prestiżowymi instytucjami kulturalnymi Nowego Jorku, np. Museum of Modern Arts, Museum of Moving Image czy Anthology Film Archives. Przez lata gościł uznanych polskich reżyserów i reżyserki, w tym Janusza Morgensterna, Wojciecha Smarzowskiego, Agnieszkę Smoczyńską, Agnieszkę Holland, Kingę Dębską czy Joannę Kos-Krauze. Jego oprawę wizualną tworzyli uznani artyści: Rafał Olbiński, Andrzej Pągowski i Ryszard Horowitz.

Nagrody za najlepszy film

Festiwal przyznaje nagrody za najlepszy film, dla najlepszej aktorki/aktora, a także nagrody im. Krzysztofa Kieślowskiego i Elżbiety Czyżewskiej. W związku z jubileuszowym charakterem tegorocznej edycji jedynym wyróżnieniem będzie tym razem nagroda publiczności. 

***

Martin Scorsese

  • Martin Scorsese to wybitny amerykański reżyser. Tworzy popularne kino gangsterskie z walorem psychologicznym, a z drugiej strony odważne filmy o problemach wiary. 
  • Pierwszy raz z filmem zetknął się jako sześcioletnie dziecko, kiedy jego rodzice kupili telewizor. Zafascynował się wtedy westernem, jednak z wiekiem rozszerzał zakres filmowych zainteresowań.
  • W swojej karierze filmowej stworzył wiele filmów, jednym z najbardziej rozpoznawalnych pozostaje "Taksówkarz".
  • Poza pogłębionym kinem, Scorsese bardzo interesuje się muzyką, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w doskonałym udźwiękowieniu jego filmów, lecz także w ich tematyce.

*** 

IAR/PAP/zuzannachowaniec/k/pg

Czytaj także

2026 Rokiem Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2025 11:10
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiego i światowego kina. Zdobywcą Oscara przyznanego za całokształt twórczości i Złotej Palmy w Cannes za "Człowieka z żelaza". 2026 został ustanowiony Rokiem Andrzeja Wajdy. W uchwale podkreślono, że Senat "nie wyobraża sobie polskiej kultury bez dzieł i osoby tego wybitnego artysty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"A Song of Humble Beauty" - z kamerą wśród pakistańskich rzemieślników

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2025 07:05
Podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych swoją premierę ma obraz Anny Konik "A Song of Humble Beauty". W zrealizowanym w 2024 roku w Pakistanie filmowym eseju autorka przygląda się pracy rzemieślników z Karachi, a także z wiosek na terenach District Tando Allahyar i Mirpurkhas.
rozwiń zwiń