Roman Haubenstock-Ramati. Zapomniany modernista

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2008 22:00
Pionierskie muzyczne pomysły Romana Haubenstocka-Ramatiego będą tematem najbliższej, niedzielnej audycji, moim gościem będzie autorka książki o kompozytorze, Ewa Kowalska-Zając z Akademii Muzycznej w Łodzi.

Modernista, pionier grafiki muzycznej, formy mobilnej i nowej opery –  intermedialnego, totalnego teatru, w którym kolażowa synchronizacja scen ma być odbiciem złożoności świata (Ameryka z 1964 r. wg Franza Kafki).

Urodził się w 1919 r. w rodzinie żydowskiej, w Krakowie. Gdy wybuchła wojna miał lat 20 – pobyt w więzieniach w Odessie i Tomsku, utrata najbliższych – rodziców, siostry i brata, ale także studia u  pierwszego polskiego dodekafonisty, Józefa Kofflera we Lwowie – takie były jego doświadczenia wojennych lat. Zanim na dobre osiadł w Wiedniu by rozwijać rozmaite, pionierskie muzyczne pomysły, mieszkał w rodzinnym Krakowie (skąd uciekł przed falą socrealistycznego terroru), w Izraelu (zbyt dla niego konserwatywnym) , był na stypendium w Paryżu. Jego dzieło to rezultat rozważań filozoficznych, dwudziestowiecznych naukowych odkryć (teorii względności, teoria chaosu, zasady nieoznaczoności) oraz spotkania ze sztuką plastyczną  Alexandra Caldera.

Zapraszam 20 stycznia o 22.00,
Ewa Szczecińska

Czytaj także

Kanon Dwójki: Gabinet osobliwości instrumentalnych

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2007 11:51
Instrumentarium czy „orkiestra” danego czasu w pełni odpowiada swojej muzyce (i nawzajem). Dotyczy to zarówno całego instrumentarium, jak i poszczególnych instrumentów. (…) Każdy instrument w momencie zastosowania go w muzyce artystycznej znajdował się w optymalnym stadium swego rozwoju, w którym nie mogły już mieć miejsca żadne całościowe ulepszenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kontrapunkty: Karlheinz Stockhausen (1928 - 2007)

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2007 22:45
5 grudnia w Kuerten (zachodnie Niemcy), po ciężkiej chorobie zmarł Karlheinz Stockhausen. Miał 79 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karlheiz Stockhausen (22 sierpnia 1928 – 5 grudnia 2007)

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2007 22:00
Żaden z wielkich kompozytorów naszych czasów nie wypowiedział tylu kontrowersyjnych zdań, co on, żaden z nich - muzycznych rewolucjonistów wyrażających pokoleniowe poglądy na kursach muzyki nowej w Darmstadcie (początek lat 50.) - nie miał też tej charyzmy, co on – Karlheinz Stockhausen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leonard Bernstein we wspomnieniu przyjaciela i biografa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2008 23:05
Burton kreśli sylwetkę znakomitego muzyka tłumacząc, w jakich warunkach mógł narodzić się ów fenomen. Ostatnie chwile Leonarda Bernsteina wspomina ze łzami w oczach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Josquin Desprez

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2007 22:45
Josquin Desprez, nazywany "królem muzycznym", "mistrzem nut", porównywany z Michałem Aniołem, był najwybitniejszą indywidualnością tej wielkiej generacji polifonistów franko-flamandzkich, którzy stworzyli właściwie wszystkie elementy renesansowej sztuki dźwięków.
rozwiń zwiń