Musica humana: Złoty wiek muzyki w Elżbietańskiej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2008 10:15
Epoka Elżbietańska miała kluczowe znaczenie dla kształtowania się świadomości narodowej Anglików. To m.in. wspaniała epoka dramatu i muzyki, bogata w talenty, jakimi nie mogły się poszczycić (w podobnej kondensacji) inne kraje Europy.

Muzyka zajmowała w epoce Elżbietańskiej miejsce bardzo istotne - chyba nigdy społeczeństwo nie było tak wykształcone i rozmiłowane w tej sztuce. Królowa Elżbieta I kochała muzykę prawdziwie i doskonale się w niej orientowała, sama grała biegle na wirginale, otaczała opieką wybitnych polifonistów, jak choćby Thomasa Tallisa i Williama Byrda. Czasy jej panowania to dla Tallisa schyłek długiego życia - jego styl zmienił się wyraźnie, stracił swoje dawne późnogotyckie cechy, nabrał renesansowych jakości (zarówno w swej warstwie kontrapunktycznej, jak i w kształcie melodyki). Jego uczeń William Byrd był z pewnością najbardziej wybitną osobowością w muzyce swojej znakomitej epoki. Był kompozytorem na wskroś europejskim, o warsztacie uniwersalnym, zakorzenionym już w polifonii renesansu, bez jakichkolwiek elementów późnośredniowiecznych (czyli muzyki przedreformacyjnej). Równie wielkim twórcą muzyki liturgicznej, pisanej dla zakazanej religii katolickiej, jak anglikańskich anthems - wiele z nich rozbrzmiewa w kościołach angielskich do dziś. Nagrania - z bardzo różnych lat, od dawnych nagrań The Tallis Scholars po najnowsze (tegoroczne) nagranie młodego zespołu brytyjskiego Stile antico.

Zaprasza Ewa Obniska 

Zobacz więcej na temat: Anglia Europa Thomas Tallis
Czytaj także

Musica humana: O liryce trubadurów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2007 18:45
Liryka trubadurów - pierwsza w dziejach nowożytnych sztuka absolutnie świecka, podporządkowana jest jednej nadrzędnej idei - miłości dwornej (amor corteis).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: John Dunstable i muzyka angielska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2007 08:59
"To wydaje się być nowa sztuka, której korzenie i pochodzenie mieszczą się pośród Anglików, wśród których Dunstable jest primus inter pares" - pisał wybitny XV wieczny teoretyk Johannes Tinctoris.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Szkoła wenecka

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2008 22:45
Szkoła wenecka, której fundatorem był wybitny Flamand Adrian Willaert, to przykład muzyki bardzo oryginalnej, stanowiącej widomy znak potęgi i znaczenia Najjaśniejszej Republiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Hiszpania

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2008 23:18
II połowa XVI w. to w Hiszpanii szczyt "złotego wieku" na polu kultury: w malarstwie, muzyce, literaturze.To apogeum hiszpańskiego renesansu, choć zarazem zaczyna się jego schyłek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Musica humana: Muzyka w przedrewolucyjnej Anglii

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2008 22:45
Anglia wkracza w wiek XVI wciąż jeszcze zapatrzona w ideały estetyczne późnego gotyku.
rozwiń zwiń