REKLAMA

Muzyka Góreckiego przetworzona przez "głuchy telefon"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 16:00
- Evan Ziporyn, amerykański klarnecista, wraz z polskimi muzykami klasycznymi szukał odpowiedzi na pytanie, co to znaczy improwizować na Góreckim - o genezie albumu "Musiquette. Improvisations on Górecki" opowiadał w Dwójce Michał Mendyk z wytwórni Bôłt Records.
Audio
  • Michał Mendyk o płytach z serii wydawniczej "Polish Oldschool" (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty Musiquette. Improvisations on Górecki
Okładka płyty "Musiquette. Improvisations on Górecki"Foto: mat. prasowe wydawcy

Ewa Iżykowska 1200.jpg
"Historia tej płyty jest podobna do historii dzieła Góreckiego"

"Musiquette. Improvisations on Górecki" to album inspirowany twórczością Henryka Mikołaja Góreckiego, który powstał w wyniku eksperymentu nazwanego "głuchym telefonem". - Polegało to na tym, że pierwszego dnia muzycy w studiu zagrali utwory kompozytora z nut. Drugiego dnia próbowali je odtworzyć już bez partytur, a trzeciego dnia próbowali zagrać materiał z dnia drugiego - wyjaśniał Michał Mendyk. - W efekcie powstała muzyka, której nie można już przypisać do Henryka Mikołaja Góreckiego.

Gość audycji "Wybieram Dwójki" opowiadał też o płycie z kompozycjami Tomasza Sikorskiego - "Tomasz Sikorski - Twilight" oraz albumie "Zygmunt Krauze: Folk Music". Oba albumy ukazały się w serii "Polish Oldschool", której celem jest przywołanie kanonicznych utworów, ale też zabawy i reinterpretacje dzieł polskich kompozytorów.

Gorecki_Baner_260x143.jpg
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Michał Mendyk (wydawca)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 16.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę". 

bch/jp

Czytaj także

"Dziadek do orzechów" po królewsku i na jazzowo

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 15:20
Sen Klary o podróży z Księciem przez Krainę Słodyczy to esencja wielu marzeń w czasie oczekiwania na upominek od Świętego Mikołaja. Baśniowa historia i wspaniała muzyka cieszą się niesłabnącym powodzeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia tej płyty jest podobna do historii dzieła Góreckiego"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 10:00
- To nagranie powstało podczas koncertu w 1995 roku i czekało na wydanie aż do teraz, w czym widzę analogię do losów III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego - mówiła w Dwójce śpiewaczka prof. Ewa Iżykowska. Jej interpretacja III Symfonii ukazała się właśnie na rynku nakładem wydawnictwa Dux.
rozwiń zwiń