Konkurs Chopinowski: dzień czwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 20:00
Marcin Koziak i Jacek Kortus - znany z poprzedniej edycji Konkursu - to polscy reprezentanci na środowych przesłuchaniach. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?

Ich dokonania ocenią wieczorem Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska i Marek Dyżewski (godz. 23:00). Po południu posłuchamy kolejnego odcinka konkursowych wspomnień Jerzego Waldorffa (po godz. 11:30), a po zmierzchu dalszego ciągu biografii nasjłynniejszej laureatki warszawskiego Konkursu - "Martha Argerich - dziecko i czary"pióra Oliviera Bellamy - w interpretacji Jolanty Niewiadomskiej (godz. 22:45).

 

Program:

 

10.00 - 10.30 Mamikon Nakhapetov (Gruzja)

10.30 - 11.00 Julian Zhi Chao Jia (Chiny)

11.00 - 11.30 Kaoru Jitsukawa (Japonia)

11.30 - 12.00 Denis Evstuhin (Rosja)

 

***   

 

12.30 - 13.00 Sung Jae Kim (Korea)

13.00 - 13.30 Lusine Khachatryan (Armenia)

13.30 - 14.00 Eric Zuber (USA)

14.00 - 14.30 Shota Miyazaki (Japonia)

 

***

 

17.00 - 17.30 Madoka Fukami (Japonia)

17.30 - 18.00 Mei-Ting Sun (USA)

18.00 - 18.30 Jacek Kortus (Polska)

18.30 - 19.00 Vladimir Matusevich (Rosja)

 

***

19.30 - 20.00 Ilya Rashkovskiy (Rosja)

20.00 - 20.30 Junna Iwasaki (Japonia)

20.30 - 21.00 Yulianna Avdeeva (Rosja)

21.00 - 21.30 Marcin Koziak (Polska)

 

6 października (środa)

 

Mamikon Nakhapetov urodził się 19 grudnia 1982 r. w Tbilisi. Absolwent klasy Nany Khubutii oraz Nodara Gabuni w Państwowej Akademii Muzycznej w Tbilisi. Umiejętności pianistyczne doskonalił na Uniwersytecie Muzycznym w Monachium pod kierunkiem Elissy Virsaladze. Laureat konkursów organizowanych w Gruzji, Rosji oraz Armenii. Występował z licznymi recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi podczas festiwali muzycznych: Jesień Tbilisi, Max Reger Tage i Kulturwald.

Julian Zhi Chao Jia urodził się 19 grudnia 1991 r. w Gui Zhou. Student Hochschule für Musik und Theather w Hanowerze w klasie Arie Vardiego. Laureat wielu konkursów pianistycznych dla młodych pianistów, m.in. drugiej
nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Liszta w Weimarze i pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu w Ettlingen (2008). Półfinalista International Piano Competition w Leeds (2009). Występował jako solista, kameralista, a także z towarzyszeniem orkiestr, m.in. w Chinach, Niemczech, we Francji, w Belgii i Szwajcarii.

Kaoru Jitsukawa urodził się 28 grudnia 1989 r. w Chiba. Kształci się na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Tokio pod kierunkiem Michiko Kasuya Ohno. Laureat japońskich konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Azji, w Tokio (pierwsza nagroda) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Nagoya (czwarta nagroda),(2008). Występował z licznymi recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.

Denis Evstuhin urodził się 12 grudnia 1988r. w Czernigowie. Studiuje w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli pod kierunkiem Leonida Margariusa oraz w Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie Borysa Fedorova. Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy – pierwsza nagroda (2007), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Roma 2009 – pierwsza nagroda oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Tbilisi – trzecia nagroda (2009). Występuje w kraju i za granicą. Grał recitale w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach i we Wrocławiu. W 2009 wystąpił z Polską Orkiestrą Camerata.

Sung Jae Kim urodził się 15 października 1990 r. w Gwang-Ju. Student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie w klasie Catherine Vickers. Laureat konkursów pianistycznych w Korei Południowej i w Niemczech. Zdobywca drugiej nagrody w International Piano Concerto Competition w Manchesterze (2009).

Lusine Khachatryan urodziła się 25 lutego 1983 r. w Erewaniu. Ukończyła Musikhochschule w Karlsruhe w dwóch specjalizacjach, fortepianu w klasie Sontrauda Speidela oraz muzyki kameralnej. Laureatka trzeciej nagrody II Europejskiego Konkursu Pianistycznego w Normandii (2009). Brała udział w wielu festiwalach muzycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Występowała jako solistka oraz w duecie z bratem Sergeyem Khachatryanem – wiolonczelistą w prestiżowychsalach koncertowych, m.in. Alte Oper we Frankfurcie, Wigmore Hall w Londynie, Théâtre des Champs - Élysées w Paryżu, Tonhalle w Zurichu i Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Eric Zuber urodził się 9 czerwca 1985 r. w Baltimore. Absolwent Curtis Institute of Music w klasie Leona Fleishera i Claude’a Francka. Kontynuuje studia podyplomowe w Juilliard School w Nowym Jorku pod kierunkiem Roberta McDonalda. Jest laureatem wielu nagród, m.in. pierwszej nagrody w Hillton Head Piano Competition (2007), szóstej nagrody International Piano Competition w Sydney (2008), czwartych nagród: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2008), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie (2009), oraz w Minnesota International Piano-
Competition (2009). Uczestnik cyklu koncertów Rising Stars w Miami. Występował w znanych salach, takich jak Carnegie Weill Hall, Sydney Opera House, Arts Centre w Seulu i National Concert Hall w Dublinie.

Shota Miyazaki urodził się 6 września 1989 r. w Kanagawie. Absolwent Toho Gakuen College of Music Department w Tokio, w klasie Michiko Okamoto. W 2006 roku wygrał VII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Azji, Tokio, w kategorii szkół średnich. Występuje w Japonii. Koncertował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Kanagawie.

Madoka Fukami Urodziła się 16 lipca 1988 r. w Kioto. Obecnie studiuje w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu pod kierunkiem Jaquesa Rouviera i Georgesa Pludermachera. Laureatka trzeciej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Jean Françoix we Francji (2008) oraz drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Citta di Padova” (2009). Koncertowała w wielu miastach Japonii, we Francji, Włoszech i w Belgii.

Mei-Ting Sun urodził się 14 marca 1981 r. w Szanghaju. Ukończył Mannes College of Music w Nowym Jorku pod kierunkiem Edwarda Aldwella w stopniu Master of Music. Uzyskał stopień Doctor of Musical Arts w Juilliard School of Music. Laureat pierwszej nagrody National Chopin Piano Competition w Stanach Zjednoczonych (2005). Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Maroku. Występuje z recitalami i jako solista z orkiestrami w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie, ostatnio w Ameryce Łacińskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach i Polsce. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych, m.in. w Newport Festival, Praska Wiosna i Festival de Radio France w Montpellier. Z okazji 200 rocznicy urodzin Chopina wykonał wszystkie jego utwory.

Jacek Kortus urodził się 12 lipca 1988 r. w Poznaniu. Studiuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Waldemara Andrzejewskiego. Laureat wielu konkursów pianistycznych, m.in. pierwszej nagrody oraz Grand Prix IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Antoninie (2005), piątej nagrody w IX Internationaler Chopin Klavierwettbewerb w Darmstadt (2009). Jest inalistą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Azji. Otrzymał stypendium Ministra Kultury oraz wiele medali przyznawanych młodym wybitnym artystom.

Vladimir Matusevitch urodził się 7 stycznia 1988 r. w Jekaterinburgu. Kształci się w Państwowym Konserwatorium na Uralu pod kierunkiem Alexeia Bukreeva. Koncertował jako solista w wielu miastach Rosji. Wziął udział w narodowym, rosyjskim projekcie Rzeka Talentów.

Ilya Rashkovskiy urodził się 4 października 1988 r. w Samarze. Kształci się w moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod kierunkiem Zinaidy Ignatievej. Otrzymał dyplom uczestnictwa Międzynarodowego Konkursu im. Liszta we Wrocławiu (2008) oraz nagrodę specjalną Miedzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Liszta w Weimarze i Bayreuth (2009). Koncertował w największych salach koncertowych Rosji.

Junna Iwasaki urodziła się 4 października 1984 r. w Aichi. Absolwentka Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Tokio. Od 2007 roku studiuje w Wiedniu pod kierunkiem Jana Gottlieba Jiracka von Arnim. Laureatka wielu japońskich konkursów pianistycznych oraz najwyższych nagród konkursów w Austrii i we Włoszech, m.in. drugiej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Josefa Dichlera (2008) w Wiedniu oraz oraz piątej nagrody w Konkursie Silvio Bengalli w Val Tidone (2010). Koncertowała w Japonii, Austrii, Hiszpanii, Belgii.

Yulianna Avdeeva urodziła się 3 lipca 1985 r. w Moskwie. Absolwentka Hochschule der Künste w Zurichu, gdzie od 2006 roku jest asystentką Konstantina Scherbakova. Umiejętności pianistyczne doskonaliła w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. Laureatka drugiej nagrody International Concours de Genève (2006) i drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007). Koncertowała w wielu krajach, m.in. w Rosji, Austrii, we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Japonii. W roku 2008 wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu Chopin i jego Europa.

Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa. Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 ze stopniem Bachelor of Music. Obecnie
studiuje w Yale University School of Music.
Jej nauczycielami są Eleanor Sokoloff
i Claude Frank. Laureatka konkursów
pianistycznych we Włoszech i na Tajwanie,
m.in. zdobywczyni drugiej nagrody
Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
w Tajpej. Koncertuje w Stanach
ZjednoczonychUrodziła się 5 lutego 1988 r. w Tajwanie.Ukończyła Curtis Institute of Musicze stopniem Bachelor of Music. Obecniestudiuje w Yale University School of Music.Jej nauczycielami są Eleanor Sokoloffi Claude Frank. Laureatka konkursówpianistycznych we Włoszech i na Tajwanie,m.in. zdobywczyni drugiej nagrodyMiędzynarodowego Konkursu Chopinowskiegow Tajpej. Koncertuje w StanachZjednoczonyc

(źródło: NIFC)

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:44
Zapraszamy na transmisje przesłuchań i koncertów, rozmowy z autorytetami i wspomnienia poprzednich edycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam Konkurs Chopinowski?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 13:00
Marcin Majchrowski zaprasza na rozmowę o rozpoczynającym się za kilka dni XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski - plebiscyt słuchaczy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 15:04
Zakończyliśmy nasz internetowy plebiscyt na najlepszego pianistę XVI Konkursu Chopinowskiego. Bezkonkurecncyjnie zwyciężył Austriak Ingolf Wunder.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hyung-Min Suh - objawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 11:00
Bezkonkurencyjną gwiazdą pierwszego dnia przesłuchań Konkursu Chopinowskiego okazał się dwudziestoletni pianista z Korei.
rozwiń zwiń