Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
Audio
 • Sung Jae Kim: narracyjne mistrzostwo i bajeczna paleta kolorystyczna
 • Występ Sung Jae Kima niczym koncert Jankiela
 • Sung Jae Kim: chopinowska tęsknota za ojczyzną jest mi bliska
 • Jacek Kortus jako homo ludens
 • Jacek Kortus: jestem innym pianistą niż pięć lat temu
 • Paradoksy talentu Marcina Koziaka
 • Julian Zhi Chao Jia - wytrawny pianista, który szuka tego, co ukryte poza nutami
 • Julian Zhi Chao Jia: powinienem był bardziej się kontrolować
 • O problemie 'dodawania czegoś od siebie'
 • Denis Evstuhin - gra zbyt ofensywnie, ale z niebywałą ekspresją
 • Eric Zuber- świetnie posługiwał się rubato i agogicznymi cieniowaniami
 • Niestety Eric Zuber miał też problemy z wiernością oryginalnemu tekstowi Chopina
 • Eric Zuber: konkursy to sposób na wejście w życie koncertowe
 • Yulianna Avdeeva - wyjątkowa kultura muzyczna

Bezkonkurencyjną gwiazdą pierwszego dnia przesłuchań Konkursu Chopinowskiego był Koreańczyk Hyung-Min Suh. W środę jeszcze większy antuzjazm wywołała gra jego krajanina, dwudziestoletniego Sung Jae Kima. Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska oraz Marek Dyżewski nie bali się porównać jego występu do koncertu mickiewiczowskiego Jankiela.

Satysfakcjonująco wypadli również dwaj Polacy: Jacek Kortus oraz Marcin Koziak. Niestety pierwszemu zabrakło humanistycznej erudycji, a drugiemu - zrównoważenia pomiędzy samokontrolą a spontaniczością.

Uwagę zwróciły ponadto prezentacje Chińczyka Juliana Zhi Chao Jia, Rosjan Denisa Evstuhina Yulianny Avdeevej oraz Amerykanina Erika Zubera.

 

***

 

Julian Zhi Chao Jia urodził się 19 grudnia 1991 r. w Gui Zhou. Student Hochschule für Musik und Theather w Hanowerze w klasie Arie Vardiego. Laureat wielu konkursów pianistycznych dla młodych pianistów, m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Liszta w Weimarze i pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu w Ettlingen (2008). Półfinalista International Piano Competition w Leeds (2009). Występował jako solista, kameralista, a także z towarzyszeniem orkiestr, m.in. w Chinach, Niemczech, we Francji, w Belgii i Szwajcarii.

Denis Evstuhin urodził się 12 grudnia 1988r. w Czernigowie. Studiuje w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli pod kierunkiem Leonida Margariusa oraz w Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie Borysa Fedorova. Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy – pierwsza nagroda (2007), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Roma 2009 – pierwsza nagroda oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Tbilisi – trzecia nagroda (2009). Występuje w kraju i za granicą. Grał recitale w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach i we Wrocławiu. W 2009 wystąpił z Polską Orkiestrą Camerata.

Sung Jae Kim urodził się 15 października 1990 r. w Gwang-Ju. Student Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie w klasie Catherine Vickers. Laureat konkursów pianistycznych w Korei Południowej i w Niemczech. Zdobywca drugiej nagrody w International Piano Concerto Competition w Manchesterze (2009).

Eric Zuber urodził się 9 czerwca 1985 r. w Baltimore. Absolwent Curtis Institute of Music w klasie Leona Fleishera i Claude’a Francka. Kontynuuje studia podyplomowe w Juilliard School w Nowym Jorku pod kierunkiem Roberta McDonalda. Jest laureatem wielu nagród, m.in. pierwszej nagrody w Hillton Head Piano Competition (2007), szóstej nagrody International Piano Competition w Sydney (2008), czwartych nagród: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2008), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie (2009), oraz w Minnesota International Piano Competition (2009). Uczestnik cyklu koncertów Rising Stars w Miami. Występował w znanych salach, takich jak Carnegie Weill Hall, Sydney Opera House, Arts Centre w Seulu i National Concert Hall w Dublinie.

Jacek Kortus urodził się 12 lipca 1988 r. w Poznaniu. Studiuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Waldemara Andrzejewskiego. Laureat wielu konkursów pianistycznych, m.in. pierwszej nagrody oraz Grand Prix IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Antoninie (2005), piątej nagrody w IX Internationaler Chopin Klavierwettbewerb w Darmstadt (2009). Jest inalistą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005). Koncertował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej i Azji. Otrzymał stypendium Ministra Kultury oraz wiele medali przyznawanych młodym wybitnym artystom.

Yulianna Avdeeva urodziła się 3 lipca 1985 r. w Moskwie. Absolwentka Hochschule der Künste w Zurichu, gdzie od 2006 roku jest asystentką Konstantina Scherbakova. Umiejętności pianistyczne doskonaliła w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. Laureatka drugiej nagrody International Concours de Genève (2006) i drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2007). Koncertowała w wielu krajach, m.in. w Rosji, Austrii, we Włoszech, Francji, Szwajcarii, Japonii. W roku 2008 wystąpiła w Warszawie podczas festiwalu Chopin i jego Europa.

Marcin Koziak urodził się 14 marca 1989 r. w Krakowie. Student krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie Stefana Wojtasa. Laureat m.in. drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Narvie (2004), pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Budapeszcie (2006) i drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2007). Koncertował jako solista m.in. z Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej. Występował z licznymi recitalami w Chinach, Japonii, w Polsce, Niemczech, Rosji, Austrii, Szwecji oraz na Ukrainie i Węgrzech. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 ze stopniem Bachelor of Music. Obecnie
studiuje w Yale University School of Music.
Jej nauczycielami są Eleanor Sokoloff
i Claude Frank. Laureatka konkursów
pianistycznych we Włoszech i na Tajwanie,
m.in. zdobywczyni drugiej nagrody
Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
w Tajpej. Koncertuje w Stanach
ZjednoczonychUrodziła się 5 lutego 1988 r. w Tajwanie.Ukończyła Curtis Institute of Musicze stopniem Bachelor of Music. Obecniestudiuje w Yale University School of Music.Jej nauczycielami są Eleanor Sokoloffi Claude Frank. Laureatka konkursówpianistycznych we Włoszech i na Tajwanie,m.in. zdobywczyni drugiej nagrodyMiędzynarodowego Konkursu Chopinowskiegow Tajpej. Koncertuje w StanachZjednoczonyc

(źródło: NIFC)

Czytaj także

Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 15:44
Zapraszamy na transmisje przesłuchań i koncertów, rozmowy z autorytetami i wspomnienia poprzednich edycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam Konkurs Chopinowski?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 13:00
Marcin Majchrowski zaprasza na rozmowę o rozpoczynającym się za kilka dni XVI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski - plebiscyt słuchaczy Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 15:04
Zakończyliśmy nasz internetowy plebiscyt na najlepszego pianistę XVI Konkursu Chopinowskiego. Bezkonkurecncyjnie zwyciężył Austriak Ingolf Wunder.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hyung-Min Suh - objawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 11:00
Bezkonkurencyjną gwiazdą pierwszego dnia przesłuchań Konkursu Chopinowskiego okazał się dwudziestoletni pianista z Korei.
rozwiń zwiń