Lang Lang chodzi z Mozartem po krzakach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 13:30
– To płyta interesująca, niekiedy kontrowersyjna. Lang Lang ciągle poszukuje i czasami błądzi. Ale robi to w sposób pełen wdzięku – mówił Kacper Miklaszewski.
Audio
  • Lang Lang chodzi z Mozartem po krzakach (Płytomania/Dwójka)
Lang Lang na okładce płyty The Mozart Album
Lang Lang na okładce płyty "The Mozart Album"Foto: mat. prasowe

Lang Lang po raz pierwszy zarejestrował utwory tego kompozytora - koncerty, sonaty i solowe drobiazgi. Kacper Miklaszewski ocenił, że chiński pianista na płycie "The Mozart Album" gra te kompozycje "słodko, ślicznie, ale nie romantycznie, tylko bardzo retorycznie". W jego przekonaniu artysta jednak czasem błądzi, co zresztą daje niejednoznaczny efekt.

– Zwróćmy uwagę na słynną Sonatę a-moll (K.310) – powiedział krytyk. – To wykonanie pełne niuansów. Właściwie trudno powiedzieć, czy Lang Lang gra romantycznie, czy klasycznie, czy barokowo – mówił, apelując, by mimo wszystko słuchać albumu bez uprzedzeń. – Być może rodzi się tu nowy nurt w interpretacji Mozarta – dodał.
***

Prowadził: Jacek Hawryluk
Goście: Kacper Miklaszewski

Data emisji: 7.12.2014
Godzina emisji:
15.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Płytomania".

mc/bch

Czytaj także

Bach z serca, a nie z nut

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 15:00
– Mam wrażenie, że Pierre Hantaï nie tyle pracuje z partyturą, ile muzykę Bacha ma po prostu w sobie – mówiła Magdalena Łoś o nowej płycie klawesynisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cecilia Bartoli. Włoszka i przyjemności języka rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 18:00
– Ku mojemu zdumieniu okazało się, że istnieje muzyka barokowa w języku rosyjskim – powiedziała śpiewaczka, która wydała właśnie album "Sankt Petersburg".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irańska nadzieja klawesynu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 19:00
Jak nagradzany przez Gramophone klawesynista Mahan Esfahani poradził sobie z utworami Jean-Philippe Rameau? O tym w "Płytomanii" opowiedziała Ewa Obniska.
rozwiń zwiń