Austriacki rodzynek na konkursowym zakalcu

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:30
Ingolf Wunder zdystansował wszystkich uczestników środowych przesłuchań na Konkursie Chopinowskim.
Audio
  • Marek Bracha: wysoka kultura dźwięku i ciekawe pomysły retoryczne
  • Ingolf Wunder - osobowość nie tylko oryginalna, lecz także niespotykanie wielowymiarowa
  • Ingolf Wunder: Chopina trzeba grać tak, jakby fortepian śpiewał
  • François Dumont - mainstreamowa nijakość
  • Andrew Tyson - kontrowersje wokół kapryśnego amerykańskiego pianisty
  • Denis Zhdanov - typowy 'bombardier fortepianu'
  • Marianna Prjevalskaya - ofiara manieryzmu

Na miano skandalu zasługiwał natomiast recital reprezentującego USA  Xin Tonga, który zaprezentował prawdziwie amatorski poziom. Za główne problemy uczestników ostatniego dnia II etapu przesłuchań Marcin Majchrowski, Małgorzata Pęcińska oraz Marek Dyżewski uznali powierzhcowność i mainstreamową nijakość.

Jednoznacznie dobre wrażenie zrobił na komentatorach Dwójki chyba tylko występ Marka Brachy, który reprezentuje rzadką wśród polskich pianistów kulturę dźwięku. Innego zdania było niestety konkursowe jury, które nie zaprosiło Polaka do III etapu Konkursu. Posłuchajmy jeszcze raz gry Marka Brachy:

Marek Bracha na Konkursie Chopinowskim

 

Marek Bracha urodzony 3 lutego 1986 r. w Warszawie. Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Alicji Palety-Bugaj. Równolegle kształcił się w Royal College of Music w Londynie pod kierunkiem Kevina Kennera.
Występował z licznymi recitalami w prestiżowych salach koncertowych Polski i jako solista z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Filharmonii Narodowej. Brał udział w festiwalach krajowych i zagranicznych.

Ingolf Wunder urodzony 8 września 1985 r. w Klagenfurcie. Absolwent Universität für Musik und Dartellende Kunst w Wiedniu. Obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza. Koncertował m.in. w Austrii, Niemczech, w wielu miastach Polski, w Hiszpanii i Argentynie. W roku 2006 wystąpił w Filharmonii Poznańskiej z I Koncertem fortepianowym Fryderyka Chopina z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Od tego czasu występował też w Berlin Konzerthaus, Wiener Musikverein i w Tonhalle w Zurichu.

Lukas Geniušas urodzony 1 lipca 1990r. w Moskwie. Student Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Very Gornostaevej. Laureat wielu młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in. konkursu chopinowskiego w Moskwie i Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. W 2007 otrzymał drugą nagrodę Scottish International Piano Competition. Koncertuje jako solista i kameralista z bogatym repertuarem, od baroku po utwory kompozytorów współczesnych. Wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej z Litewską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 160 rocznicy śmierci Chopina (2009).

François Dumont urodzony 19 października 1985r. w Lyonie. Absolwent Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu w klasie Bruna Rigutto. Umiejętności pianistyczne doskonalił w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lago di Como we Włoszech. W 2007 roku został laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych takich jak Konkurs im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, konkursu im. Vlado Perlemutera we Francji (trzecia nagrody), konkursu im. Jeana Françoix we Francji (pierwsza nagroda).
W 2009 otrzymał czwartą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. Koncertuje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nagrał CD dla firmy fonograficznej Diapazon d'Or.

Xin Tong urodzony 19 października 1982 r. w Xiangtan. Stopień Master of Music uzyskał w Juilliard School of Music w Nowym Jorku u Mattiego Raekallio i Jerome Lowenthala. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych. Laureat amerykańskich konkursów pianistycznych, m.in. w Chicago, Nowym Jorku – Woodmere Music Competition (pierwsza nagroda), w Cincinnati – World Piano Competition. Koncertuje jako solista i kameralista w Stanach Zjednoczonych.

Andrew Tyson urodzony 19 grudnia 1986 r. w Durham. Kształci się w Curtis Institute of Music w Filadelfii w klasie Claude’a Franka. Laureat wielu amerykańskich konkursów pianistycznych, m.in. drugiej nagrody Kościuszko Foundation Chopin Piano Competition (2008). Koncertował z recitalami i jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Belgii i Luxemburgu.

Denis Zhdanov urodzony 12 grudnia 1988 r. w Czernigowie. Studiuje w w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Incontri col Maestro w Imoli pod kierunkiem Leonida Margariusa oraz w Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie Borysa Fedorova. Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy – pierwsza nagroda (2007), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Roma 2009 – pierwsza nagroda oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Tbilisi – trzecia nagroda (2009). Występuje w kraju i za granicą. Grał recitale w Warszawie, Krakowie, Łodzi,  Katowicach i we Wrocławiu. W 2009 wystąpił z Polską Orkiestrą Camerata.

Marianna Prjevalskaya urodzona 28 maja 1982 r. w Kiszyniowie. Studiowała pod kierunkiem Iriny Zaritskiej, Kevina Kennera, Alexandra Toradzego, Borisa Bermana.Zdobywczyni wielu wyróżnień i nagród, m.in. w: Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Sendai (2010), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym José Iturbiego w Walencji (2008), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu (2008), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy (2007), Konkursie Chopinowskim organizowanym przez Kościuszko Foundation w Nowym Jorku (2004). Występowała w Polsce, we Włoszech, w Austrii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także

Konkurs Chopinowski: dzień czwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 20:00
Marcin Koziak i Jacek Kortus - znany z poprzedniej edycji Konkursu - to polscy reprezentanci na środowych przesłuchaniach. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koreański Jankiel i polski homo ludens

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 14:53
Rewelacją środowych przesłuchań był występ Koreańczyka Sung Jae Kima, a jedną z atrakcji - powrót Jacka Kortusa, finalisty poprzedniego Konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologiczny Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 18:08
Wzrasta tempo zmagań i poziom konkursowego napięcia. Nic dziwnego: do finału pozostały zaledwie trzy dni.
rozwiń zwiń