Rodzinna saga Trebuniów-Tutków

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 16:00
Dzieje słynnego góralskiego rodu - do szóstego pokolenia - oraz znakomitych podhalańskich muzyków wspominał w archiwalnym nagraniu zmarły 22 stycznia Stanisław Trebunia-Tutka.
Audio
  • Rodzinna saga Trebunich Tutków (Źródła/Dwójka)
Koncert pamięci Władysława Trebuni-Tutki na 16. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja w maju 2013 roku. Po dwóch latach przyszło nam pożegnać także jego brata, Stanisława
Koncert pamięci Władysława Trebuni-Tutki na 16. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w maju 2013 roku. Po dwóch latach przyszło nam pożegnać także jego brata, StanisławaFoto: Grzegorz Śledź/PR 2

- Duch był nauczycielem w Murzasichle. Ale też pięknie grał na skrzypcach. Gdy przychodził do mojego ojca, by razem pograć i pośpiewać, to ludzie porzucali pracę na polu, żeby ich słuchać - wspominał Stanisław w rozmowie ze swoim bratankiem Krzysztofem. Duch to legendarny Andrzej Knapczyk z Cichej, pierwszy nauczyciel młodego wtedy Trebuni-Tutki.

Koncert pamięci Władysława Trebuni-Tutki na festiwalu "Nowa Tradycja" 2013. Zobacz wideo>>>

Mowa była także o najlepszym podhalańskim dudziarzu: Stanisławie Budz-Lepsioku, zwanym Mrozem. - Jak go potrzebowali w Warszawie, to przyjechali po niego i zabrali go Luxtorpedą - wspominał Trebunia-Tutka. Wraz ze słynnym Bartusiem Obrochtą Mróz występował nawet poza granicami Polski.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Data emisji: 10.02.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/jp

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: najtrudniejsze są... nuty najprostsze

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 12:00
Z liderem zespołu Trebunie-Tutki, a także z Dorotą Majerczyk i Katarzyną Majerczyk Anna Szewczuk rozmawiała o rodzinnych tradycjach oraz edukacji muzycznej na Podhalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co bym nie zagrał i tak mi wyjdzie po góralsku

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 13:22
- Człowiek, który ma twórczą naturę, szybko nudzi się jedynie odtwarzaniem jakiejś skostnieliny – przekonywał w "Źródłach” znakomity skrzypek podhalański Jan Karpiel Bułecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Obrochta: dziadek to był pierwszy skrzypek na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:24
Grę górali z rodziny Obrochtów doceniał sam Karol Szymanowski. W setną rocznicę urodzin prymisty Władysława Obrochty wysłuchaliśmy jego wspomnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka zbójeckiej baby. 120 urodziny Dziadońki

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 14:54
– Żeby w tamtych czasach baba muzykowała, było wprost nie do uwierzenia – wspominał Dziadońkę Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywała tajemnice karpackich Heraklesów...

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 14:00
W niedzielę 25 stycznia zmarła znakomita etnografka dr. Urszula Janicka-Krzywda. W Dwójce przypomnieliśmy jej opowieści o karpackich zbójnikach i magii huculskiej.
rozwiń zwiń