REKLAMA

Nowa Tradycja 2008

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2008 16:40
Program Festiwalu - 10 kwietnia – czwartek. Transmisja w Dwójce.

>>> WIĘCEJ NA GŁÓWNEJ STRONIE FESTIWALU NOWA TRADYCJA 2008 >>>

Protokół posiedzenia jury XI Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”
12. 04. 2008 r., Warszawa

Jury w składzie: przewodniczący Jarosław Bester, Maria Baliszewska, Tomasz Janas, Włodzimierz Kleszcz, Krzysztof Trebunia-Tutka postanowiło przyznać następujące nagrody:

Grand Prix – Nagrodę Prezesa PR – zespołowi Sounds of Times
Nagrodę Telewizji Polonia – Adamowi Strugowi
Nagrodę I stopnia im. Czesława Niemena ufundowaną przez Prezesa Polskiego Radia  – Adamowi Strugowi
Nagrodę II stopnia ufundowaną przez firmę Banart.pl – zespołowi Gadająca Tykwa
III równorzędne nagrody III stopnia - Nagrody Programu 2 Polskiego Radia:
            Marek Pasieczny Group – fundator firma „Tynkbud”
            Mosaic – fundator Polskie Radio
            Nazzar – fundator Polskie Radio
Nagrodę „Złote Gęśle” ufundowana przez Telewizję Polonia otrzymuje Jolanta Kossakowska

Wyróżnienie w postaci litografii Zofii Misiak ufundowanej przez Stowarzyszenie Wiatraki Kultury otrzymuje Marta Rogalska z zespołu „Pchełki”

Jury cieszy się, że z roku na rok pojawia się coraz więcej wykonawców, którzy w swych prezentacjach są coraz bardziej oryginalni i kreatywni, czerpiąc nie tylko z tradycji muzycznych ale i poetyckich.


Z nadzieją na XII edycję tego ważnego Festiwalu Muzyki Folkowej


Jury:
Jarosław Bester – przewodniczący jury
Maria Baliszewska
Tomasz Janas
Włodzimierz Kleszcz
Krzysztof Trebunia-Tutka


Warszawa, 12.04.2008r.

* * *

PROGRAM FESTIWALU NOWA TRADYCJA 2008

10 kwietnia – czwartek. Transmisja w Dwójce.

19:00 - 19:45 - Koncert Muzyka Źródeł

20:00 - 21:00 - Laureat Folkowego Fonogramu Roku

21:00 - 22:00 - Karpatia (Laureat NT 2007)

"MUZYKA ŹRÓDEŁ"
Kapela Kołazińskich
Wiesława Gromadzka wraz ojcem Stefanem Kołazińskim od lat 60-tych XX w. tworzą rodzinną kapelę, która w okolicach Przysuchy i Chlewisk należała do szczególnie lubianych kapel weselnych. Oprócz muzykalności i świetnego zgrania, do atutów kapeli niewątpliwie należą wdzięk, uroda oraz przyśpiewki harmonistki. Gdy Pani Wiesława założyła rodzinę, przerwała granie. Pod koniec lat 90 kapela znowu zaczęła pojawiać się na weselach, uroczystościach rodzinnych oraz na estradzie. Wiesława Gromadzka jest dziś jedyną muzykantką grającą na harmonii pedałowej w regionie radomskim. Jej ojciec posiada natomiast bardzo ciekawy i starodawny repertuar mazurkowy z okolic Zdunkowa. Otrzymali wiele nagród, na Festiwalu w Kazimierzu (gdzie występowali pierwszy raz już w 1972 roku) oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Maciej Żurek i Marek Ruczko - skrzypkowie, założyciele i członkowie Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego, który powstał w 1998 roku jako jedna z inicjatyw przy olsztyńskim Stowarzyszeniu "Tratwa" (http://www.tratwa.pl/). Tworzą go młodzi ludzie z różnych miast Polski zainteresowani praktycznym poznawaniem polskiej muzyki tradycyjnej. Niezwykłe znaczenie miało dla nich spotkanie z radomskim skrzypkiem Janem Gacą:
Był sierpień - późne popołudnie. Po piętnastokilometrowym marszu (tyle jest z Przysuchy do Przystałowic Małych) weszliśmy do domu Jana Gacy. Wyskoczył z łóżka trochę zaspany. Machnął ręką szerokim gestem zza głowy - panie, ale zaskoczenie - powiedział uradowany, jak byśmy byli dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Zanim zdążyliśmy powiedzieć skąd jesteśmy i co chcemy,  Gaca wyjął skrzypce i nie pytając o nic zaczął grać... niesamowicie. Zakochaliśmy się w nim i w muzyce po 30 sekundach. - wspomina Maciej Żurek. 

Kapela Gaców z Przystałowic Małych -  radomskiej wsi, położonej w okolicach Przysuchy, w mikroregionie Kajoków. Muzykę Kajoków wyróżnia szczególnie oryginalna ekspresja i niepowtarzalny styl ogrywania oberków. 75-letni Jan Gaca jest wybitnym skrzypkiem, pochodzi z muzykalnej rodziny, matka była świetną śpiewaczką weselną, muzykowali także wujowie. W latach 50-tych bębnił w kapeli rodzinnej Gaców z braćmi:  harmonistą Władysławem i skrzypkiem Piotrem, od którego uczył się najstarszego repertuaru skrzypcowego. Później grywał w różnych składach na bębenku, dżazie i skrzypcach. Jest jedynym muzykantem radomskim, który dochował się grona uczniów, związanych głównie z Podróżniczym Kolektywem Skrzypcowym, których przyciągnęło mistrzostwo gry Jana, jego otwartość, ciekawość świata i nauczycielska charyzma. Co ciekawe, jako pierwszy skrzypek z polskich nizin został zaproszony na amerykański festiwal muzyki ludowej, odbywający się w San Antonio. Jego repertuar i styl gry jest przedmiotem studiów w jednej z amerykańskich szkół muzycznych.
 Kuzyn Jana - Stefan Gaca to znakomity bębnista, śpiewak i tancerz. W duecie otrzymali wiele nagród, w tym na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Nagrodę im. Oskara Kolberga.

Stanisław Fijałkowski urodził się w 1928 w Chrzanowie na Roztoczu i tam mieszka. Jest wybitnym śpiewakiem i artystyczną osobowością. Obdarzony wyjątkowym głosem o miękkim, bogatym brzmieniu i nieco przyciemnionej barwie ze szczególnym upodobaniem śpiewa ballady liryczne, pieśni obrzędowe i religijne. Wiele z nich to  dawne melodie, utrzymane w skalach modalnych, z charakterystyczną dla  mikroregionu melizmatyką. W młodości przez wiele lat prowadził grupę kolędniczą "Herody", zachował repertuar i styl śpiewania po matce, babce i wujkach (nagrania jego babki - Marianny znajdują się w Archiwum im. J. i M. Sobieskich Instytutu Sztuki PAN). "To były domowe śpiewaki, jako mały chłopiec nie mogłem się tego nasłuchać, inni może darli się weselach, a w  mojej rodzinie takie wszystko to było spokojniutkie."
Jest osobą niezwykle skromną, ciepłą, pełną szacunku dla świata.
Dwukrotny laureat Złotej Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Nagrody im. Oskara Kolberg11 kwietnia – piątek


18:00 - 19:45 - przesłuchania konkursowe

20:00 - 21:45 - Andrew Cronshaw + goście (Tigran Aleksanyan i Svetlana Spajić oraz      Władysław i Krzysztof Trebunia Tutka)


12 kwietnia – sobota

18:00 - 19:45 - Przesłuchania konkursowe

20:00- 21:30 - Jean Michel Veillon i Bracia Molard


 

''Sponsor koncertu Dony Rosy

13 kwietnia - niedziela

19:00 - 20:15 - Koncert Laureatów

20:30 - 22:00 - Dona Rosa

* * *

  

 

FESTIWAL NOWA TRADYCJA NA ANTENIE DWÓJKI

10 kwietnia - czwartek

19.00 - 22.00 - Transmisja koncertu "Muzyka Źródeł" oraz koncertów laureatów Folkowego Fonogramu Roku 2007 i zespołu Karpatia (Grand Prix NT 2007)

19.45 - 20.00 - Studio festiwalowe

11 kwietnia - piątek

12.00 - 12.50 Magazyn Źródła (Studio Festiwalowe)

12 kwietnia - sobota

00.00- 02.00 - Retransmisja koncertu Andrew Cronshaw’a i gości (Tigran Aleksanyan i Svetlana Spajić oraz Władysław i Krzysztof Trebunia Tutka)
 
06.00 - 09.00 Sobotni Poranek Dwójki (a w nim Studio Festiwalowe)

23.30 - 02.00 - Retransmisja koncertu Jean Michel Veillon’a  i Braci Molard

 

 

''Sponsor koncertu Dony Rosy

13 kwietnia - niedziela

19.00 - 22.00 - Transmisja koncertu laureatów NT 2008 oraz koncertu gwiazdy festiwalu: Dona Rosa

20.15 - 20.30 - STUDIO FESTIWALOWE

* * *

Bilety na Festiwal Nowa Tradycja można rezerwować pod numerem 022 645 52 52.

Czytaj także

Nowa Tradycja- nagrody rozdane

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2009 09:40
W Warszawie rozdano nagrody XII Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs NOWA TRADYCJA 2008

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2008 23:42
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie dla wykonawców muzyki inspirowanej polską ludową muzyką lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Źródła: Festiwal Kultury Rumuńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2008 12:43
Zapowiedź Festiwalu Kultury Rumuńskiej w Krakowie, Wieliczce i Zabierzowie oraz muzyka Fanfare Savale i Fanfare di Vorona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy konkursu „Nowa Tradycja 2008”

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2008 02:21
Pchełki, Klezmaholics, Południca!, Kasia Zaręba, Marek Pasieczny Group, Harat, Sounds of Times, Adam Strug, The Rozmish, Gadająca Tykwa, Nazzar, Mosaic i Nous.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście specjalni Festiwalu "Nowa Tradycja 2008"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2008 02:24
Karpathia, Veillon/Molard/Molard, Andrew Cronshaw, Dona Rosa
rozwiń zwiń