X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świat wierności. Eseje Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 15:30
– Książka robi wrażenie i bogactwem zawartości, i konsekwencją drogi Herlinga-Grudzińskiego – mówił Zdzisław Kudelski, autor wyboru esejów w dziesiątym tomie "Dzieł zebranych" Grudzińskiego.
Audio
  • Świat wierności. Eseje Herlinga-Grudzińskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Gustaw Herling Grudziński w 2000 r.
Gustaw Herling Grudziński w 2000 r.Foto: PAP/Przemek Wierzchowski

adam ferency czyta 1200.jpg
Posłuchaj opowiadań Herlinga-Grudzińskiego

– Swego czasu Konstanty Jeleński napisał, że bez względu na to, jakiej formy Herling używał - opowiadanie, esej, dziennik - wszędzie widać konsekwentną postawę autora, wyrazistą linię życia i wyraziste wybory. I coś takiego też tutaj można zauważyć – ocenił Zdzisław Kudelski.

Odbiciem tej konsekwencji jest m.in. obecność w esejach Josepha Conrada. – To dla Grudzińskiego jeden z najważniejszych twórców, nie tylko ze względu na młodzieńcze fascynacje Conradem, lecz także ze względu na postawę wierności pewnym wartościom, którym nie można się sprzeniewierzyć, które nie podlegają żadnej relatywizacji – powiedział gość Dwójki.

Opowiadając o różnorodności tomu esejów, Zdzisław Kudelski zwrócił uwagę m.in. na teksty o Rosji, jej historii i literaturze, tłumacząc, co miał na myśli Juliusz Mieroszewski, który w liście do Giedroycia napisał, że to dobrze, że Herling trafił do łagru w Jercewie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Zdzisław Kudelski (historyk literatury)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 21.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lidia. Żona i podpora Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 14:00
– Stworzyła dom dla Gustawa, dzięki czemu mógł on poświęcić się intensywnej pracy twórczej – mówił prof. Włodzimierz Bolecki o zmarłej 7 kwietnia Lidii Croce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herling-Grudziński: Giedroyc żył "Kulturą"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 20:00
– Redaktor to taka sama sztuka jak gra na fortepianie. Z tym się człowiek rodzi. Giedroyc jest urodzonym redaktorem – mówił w nagraniu archiwalnym Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyrazić rozpacz". Opowiadania Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 12:54
- Najgłębszym nurtem twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest pytanie o los człowieka, o człowieczeństwo i jego granice - podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki, wskazując na ten wciąż mało znany aspekt dorobku słynnego pisarza.
rozwiń zwiń