X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Głosy z przeszłości: Jerzy Kawalerowicz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2008 13:36
W „Głosach z przeszłości” – przypominamy postać Jerzego Kawalerowicza, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina.
Audio

W archiwalnych nagraniach dokonanych kilka lat temu w ramach „Zapisków ze współczesności” wybitny reżyser i scenarzysta opowiadał o swoim życiu, własnym filmowym spojrzeniu na wielkie dzieła literackie i wydarzeniach historycznych, które stały się tłem i tematem zarazem jego filmów.

Urodzony w 1922 r. na Kresach Rzeczypospolitej, z nich też wywiódł specyficzne  psychologiczno-moralne zainteresowanie postawami ludzi uwikłanych w dziejowe wydarzenia. A sięgał po tematy nietuzinkowe. Jego „Matka Joanna od Aniołów” na podstawie prozy Jarosława Iwaszkiewicza, to opowieść o wewnętrznym konflikcie moralnym, religijnym, a przede wszystkim ludzkim. „Austeria” – obraz zrealizowany według powieści Juliana Stryjkowskiego – jest wielowątkowym freskiem pokazującym dzieje żydowskiej rodziny galicyjskiej, której losy nierozerwalnie splotły się z historią Polski porozbiorowej. „Faraon” ekranizacja powieści Bolesława Prusa zwróciła uwagę świata nie tylko na polską literaturę, ale i na aktorów grających w tym filmie (Jerzy Zelnik w roli tytułowej i Barbara Brylska jako Kama). Film „Za nic” – historia skazańca i uciekiniera z rosyjskiej niewoli była chyba najbardziej związana ze światem jego dzieciństwa – stąd wywodzący się Polacy najczęściej  byli skazywani na carską niewolę. Jeden z ostatnich filmowych obrazów Jerzego Kawalerowicza to „Quo vadis” według powieści Henryka Sienkiewicza. W czasie realizacji tego filmu, niemal na jego planie, Bożena Markowska nagrała „Zapiski ze współczesności” – Jerzego Kawalerowicza. Utrwalony na taśmie  radiowej i zachowany w archiwum Polskiego Radia, głos zmarłego przed kilkoma ledwie dniami wybitnego twórcy polskiego kina, odtworzymy w audycji z cyklu „Głosy z przeszłości” – na naszej antenie od poniedziałku do piątku , codziennie o godz. 14.45.


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfrowy Pociąg

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 11:33
Po 50 latach na ekrany polskich kin powrócił "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza. Tym razem w nowej, cyfrowej wersji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2010 16:10
Już w najbliższy poniedziałek rozpocznie się 35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zapraszamy na relacje naszych dziennikarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gawędy o historii kina

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2010 16:00
Zapraszamy do wysłuchania gawęd wybitnego historyka filmu i krytyka – Jerzego Płażewskiego.
rozwiń zwiń