Bator: "Purezento" to powieść o darach od życia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 17:00
- Dzięki tym darom możemy posklejać różne skorupy, które grzechoczą w naszym wnętrzu. Ważne, żebyśmy mieli odwagę je przyjąć - Joanna Bator mówiła w Dwójce o swojej nowej książce, w której opowiada historię utraty i miłosnej odnowy.
Audio
  • Joanna Bator o książce "Purezento" (Wybieram Dwójkę)
Joanna Bator
Joanna BatorFoto: Jacek Konecki/PR

"Purezento" to książka, w której Joanna Bator złożyła hołd kulturze Japonii. Nie tylko poprzez umieszczenie akcji powieści w tym kraju, ale też symboliczne nawiązanie do sztuki kintsugi. - To stara japońska metoda naprawiania ceramiki przy pomocy mazi z żywicy i złotego proszku. W naprawionym przedmiocie powstają złote blizny, które stają się częścią jego nowej tożsamości. To metafora, która sprawa, że się sama wzruszam - wyznała w Dwójce pisarka.

Japońskość "Purezento" przejawia się również w języku. Joanna Bator podkreśliła, że starała się pisać w sposób jasny i prosty. - Korzystałam z estetyki wabi sabi, a w tekście ukryłam 12 wierszy haiku. Na czytelników, którzy odnajdą je jako pierwsi będzie czekała nagroda.

W audycji Joanna Bator wspominała formularz, od którego, przed laty, zaczęła się jej przygoda z Japonią. Wyznała, że gdyby go kiedyś nie wypełniła, to prawdopodobnie nie byłaby dziś pisarką ("to był mój dar, moment kiedy zmieniło się moje życie"). Pisarka opowiedziała też o swojej roli w powstającej ekranizacji jej książki "Ciemno, prawie noc" oraz nowym miejscu zamieszkania.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Joanna Bator (pisarka)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mko

Czytaj także

Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:45
– Imperatywem wewnętrznym eseju jest znak zapytania, ciągłe poddawanie w wątpliwość nawet własnych opinii – mówiła badaczka literatury Magdalena Chabiera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kostium kryminału nie do wszystkiego się nadaje"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 20:20
- W kryminałach powiedziałem już wszystko. Napisałem ich aż trzy, a nie tylko trzy i uważam, że lepiej skończyć za wcześnie, niż za późno. Chciałem wreszcie opowiedzieć inną historię – mówił w Dwójce znany pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salman Rushdie: żyjemy w czasach, w których ludzie zakładają wciąż nowe maski

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 12:05
Na polskim rynku ukazała się właśnie najnowsza pozycja Salmana Rushdiego "Złoty dom Goldenów". To powieść realistyczna, której akcja dzieje się współcześnie w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń