Durrellowie i Miller. Angielscy nomadowie i skandalista

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 19:30
- Od kilku lat obserwujemy renesans zainteresowania twórczością Lawrence'a Durrella. Jeden z architektów tego zajwiska, Peter Pomerantsev, twierdzi wręcz, że jest to autor, który powinien obok Kafki, Prousta i Joyce’a znaleźć się w żelaznym kanonie literatury XX wieku – mówił w Dwójce publicysta Tomasz Stawiszyński.
Audio
  • Durrellowie. Ta sama krew, różna twórczość (Strefa literatury/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 4Max/Shutterstock

Audycję poświęciliśmy braciom pisarzom Lawrence'owi i Geraldowi Durrellom. Gerald (młodszy z nich) to autor powieści obyczajowych o zwierzętach i rodzinie. Lawrence jest literackim eksperymentatorem zapisanym w dziejach współczesnej literatury. Wprowadził wnioski z teorii względności do rozumienia podmiotowości i do narracji literackiej. Jego "Kwartet Awinioński" zainspirował Cortazara do napisania "Gry w klasy". "Gorzkie cytryny Cypru" ukazują jak na idyllicznej wyspie niepostrzeżenie wyłania się demon polityki zagarniając i niszcząc dotychczasowe życie, jak padają ofiary. Ostatnia książka autora - "Prowansja" - jest podróżą przez pokłady kultur i ukazuje auto-demontaż cywilizacji europejskiej.

Pisarzem, którego twórczość Lawrence Durrell bardzo sobie cenił był Henry Miller. Ich przyjaźń zaczęła się od listu. Młody Anglik marzący o karierze pisarza, Lawrence Durrell, w 1935 roku przeczytał "Zwrotnik Raka". Zachwycony nią napisał do jej autora, wówczas ponad czterdziestoletniego, Henry'ego Millera list pełen zachwytów. - Tak rozpoczęła się znajomość, która przerodziła się w przyjaźń. Dwa lata po wymianie pierwszych listów doszło do spotkania. Później, gdy obaj zyskali sławę jako pisarze, odwiedzali się w swoich domach – Miller przyjeżdżał na Korfu do Durrella, Durrell przylatywał do Big Sur w Kalifornii – opowiadał Tomasz Stawiszyński.

Obaj bracia urodzili się w Indiach i wywodzą się z rodziców na tym subkontynencie wychowanych. Nie chcieli i nie umieli zakorzenić się na powrót na Wyspach Brytyjskich. Są przykładem ludzi północy – nomadów wędrujących w poszukiwaniu słońca. W jaki sposób odbiło się to w twórczości obu braci? Co łączyło postawy twórcze i style życia Lawrence'a Durrella i Henry'ego Millera? Dlaczego obaj uchodzili za skandalistów i gorszycieli? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Anna Lisiecka

Gość: Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta, znawca twórczości Lawrence'a Durrella)

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 18.00

mko/pg

Czytaj także

Eliza Orzeszkowa. Pisarka naznaczona piętnem samotności

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:36
- Pisarka miała wiele szczęścia, bo przyszła na świat w rodzinie zamożnej i jej droga do samodzielności była ułatwiona. Wcześnie jednak straciła ojca i rodzeństwo, ostała się jako jedynaczka. Samotność, która na nią spadła, nigdy jej nie opuściła – mówiła w Dwójce dr Iwona Wiśniewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Herling: ojciec był dla mnie fascynującym mitem

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:00
- Zapisał się w mojej pamięci jako człowiek bardzo skoncentrowany na swojej pracy, pisarstwie. Ojciec posiadał wielką energię i pasję tworzenia, budowania swego świata i pielęgnowania polskości. Był dla mnie postacią fascynującą, niemal mityczną – mówiła w Dwójce córka pisarza.
rozwiń zwiń