X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uczniowie pytają o miłość i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 17:41
Mówią, że były to wieki ciemne, czas zacofania i zabobonu, okres, w którym na każdym kroku przypominano: "Pamiętaj, że umrzesz". Tymczasem nie takie średniowiecze ponure, jak je malują..
Audio
  • Te wstrętne lektury! Debata na żywo z udziałem uczniów!
Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Lektury są wstrętne? W nowej Dwójkowej audycji Hanny Marii Gizy - w której spotykają się uczniowie i badacze - próbujemy zaprzeczyć tej powtarzanej często tezie. W pierwszej odsłonie cyklu z dr Izabelą Winiarską, Jarosławem Górskim, prof. Henrykiem Samsonowiczem i dr. Markiem Janickim o średniowieczu. Jak interesująca i wielopłaszczyznowa była ta epoka, dowodzi choćby opowieść, o której wspomniał w audycji prof. Samsonowicz. Jest to romans z dramatycznym finałem.

Było ich troje. Piękny Wisław, pan Wiślicy, Walter Mocny (zwany też Walgierzem Udałym), pan na Tyńcu, oraz jego żona, księżniczka francuska, uprowadzona niegdyś przez Waltera - Helgunda.

Za przewiny jakieś Walter pojmał Wisława i wtrącił go do lochu. Po jakimś czasie wyruszył na rycerską wyprawę. Tymczasem Helgundę nękają problemy typowe dla niewiast osamotnionych, a miłujących aktywne życie (skarży się, że "ani nie jest wdową, ani mężatką"...). Za namową służącej, która "odrzuciwszy wstyd idący w ślad za zdradą, oznajmia, że Wisław o bardzo wytwornej postaci i powabnym ciele, piękny z wejrzenia, uwięziony jest w wieży", wypuszcza urodziwego więźnia z lochu. Nietrudno się domyśleć, że Helgunda zapałała afektem. Uciekła z Wisławem do Wiśllicy.

Tymczasem Walter powrócił z wojaczki...

Co było dalej, dowiemy się z "Kroniki wielkopolskiej", w której owa historia została przytoczona.

Z audycji, do której wysłuchania zapraszamy, dowiemy się natomiast o wielu aspektach średniowiecznej kultury: o jej cechach znaczących, o statusie literatury tego czasu, o niejednoznaczności tego, co wydaje się oczywiste (choćby słynne zawołanie "memento mori" - zachęta do skruchy, ale i kierowanie ku radościom życia). W audycji wziął udział również aktor Krzysztof Gosztyła oraz - co najważniejsze - uczniowie warszawskich szkół. Nasi goście chętnie włączali się do dyskusji, zadając zgromadzonym znawcom tematu czasem niełatwe pytania.

Audycja o średniowieczu jest pierwszą w cyklu "Te wstrętne lektury", którego pomysłodawczynią i autorką jest Hanna Maria Giza. 

***

Bohaterowie naszych lektur - oceny, komentarze, fragmenty dzieł w znakomitej interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia. Posłuchaj na moje.polskieradio.pl!

Cytaty za: T. MIchałowska, "Średniowiecze", PWN, Warszawa 2002.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lista szkolnych lektur do poprawki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 10:27
Sztandarowe lektury szkolne powinny być usunięte z listy, bo są niepoprawne politycznie i nie przystają do dzisiejszych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Narodowe czytanie Pana Tadeusza" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 09:02
W ponad 50 miastach Polski sobota stoi pod znakiem "Pana Tadeusza”. Przez cały dzień aktorzy i aktorki czytają publicznie narodowe dzieło napisane przez Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń