Humorem w katastrofę. "Masłem do dołu” Petra Šabacha

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 12:03
– Kiedy tylko mamy w tej książce do czynienia z jakimś poważnym problemem, zaraz pojawia się, jako przeciwwaga, dowcip – tak opisywał w Dwójkowej "Czytelni” Piotr Kofta nowo wydaną powieść humorysty z Czech.
Audio
  • O nowo wydanej powieści czeskiego humorysty Petra Šabacha rozmawiają Magdalena Miecznicka, Małgorzata Szymankiewicz i Piotr Kofta (Dwójka/Czytelnia)
Masłem do dołu - fragment okładki
"Masłem do dołu" - fragment okładkiFoto: mat.prasowe/wydawnictwo "Afera"

Zdaniem Piotra Kofty, akcja "Masłem do dołu” przyspiesza właśnie w tych fragmentach, w których dochodzi do jakiejś tragedii i zarazem do zwiększenia dawki humoru. – Mnie książka zaczyna podobać się dopiero w połowie. Właśnie wówczas pojawiają się zwroty akcji – zauważyła Magdalena Miecznicka. Małgorzata Szymankiewicz przybliżyła natomiast fabułę powieści. Bohaterami są dwaj 60-latkowie, narracja prowadzona jest z punktu widzenia jednego z nich, Arnošta. Razem z przyjacielem popija on piwo w knajpie pod nazwą "Cicha” – wbrew pozorom, wypełnionej gwarem. Oprócz jego opętanego militarystycznymi fantazjami kompana poznajemy rodzinę Arnošta i  łączące tych ludzi relacje. – To trzecia książka Šabacha opublikowana przez wrocławskie wydawnictwo "Afera” – dodała Małgorzata Szymankiewicz.

 – Petr Šabach debiutował w latach 80. zbiorem opowiadań pod tytułem "Jak zatopić Australię” – przypomniał Piotr Kofta. Podkreślił, że czeski humorysta mniej więcej co dwa lata wydaje książkę, która okazuje się bestsellerem i że wiele jego dzieł zaadaptowano na potrzeby kina. – Najsłynniejszą polską ekranizacją jego utworu jest chyba film "Pod jednym dachem” – dodał. Wspomniał również, że Šabach to swego rodzaju celebryta. – Ale jest nim na sposób typowo czeski, co znaczy, że za sławą idą pieniądze, ale nic poza tym. Nie ma mowy o wywyższaniu się, bo to w czeskiej, egalitarnej kulturze jest niemile widziane. Wszyscy artyści z tego kraju wręcz prześcigają się w skromności – opowiadał.

Audycję przygotowała Małgorzata Szymankiewicz.

Czytaj także

Barykada z książek na moście Karola w Pradze

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 13:00
Zrobili ją przeciwnicy podwyżki podatku VAT na książki i wszelkiego rodzaju publikacje. Najbardziej niezadowoleni byli turyści, którzy nie mogli podziwiać panoramy miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko o przyjemność tu chodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 07:00
W poniedziałkowym Poranku Dwójki rozmawialiśmy o krakowskim Festiwalu Conrada. Wbrew nazwie, to nie jest impreza poświęcona jego twórczości. Autor "Jądra ciemności" użycza tu jedynie swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wiesz o ojcu Szwejka?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 23:00
Kolejne niedzielne "Ćwiczenia z myślenia" poświęcimy postaci i twórczości Jaroslava Haška.
rozwiń zwiń