Nie tylko o przyjemność tu chodzi

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 07:00
W poniedziałkowym Poranku Dwójki rozmawialiśmy o krakowskim Festiwalu Conrada. Wbrew nazwie, to nie jest impreza poświęcona jego twórczości. Autor "Jądra ciemności" użycza tu jedynie swojego nazwiska jako patron święta literatury światowej.
Audio
  • Prof. M. P. Markowski i R. Piaskowski o rozpoczynającym się 4. Festiwalu Conrada
  • Prof. Irena Poniatowska i dr Artur Szklener o konferencji w Radziejowicach. Relacja Anny Skulskiej
Nie tylko o przyjemność tu chodzi
Foto: Glow Images/East News

Organizatorom zależy przede wszystkim na stworzeniu w mieście Lema i Miłosza "wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości". Dlatego prezentowana proza i poezja służyć będzie nie tylko przyjemności czytania, ale też przyjemności myślenia i dyskutowania, do prowokowania i tworzenia mocnej alternatywy dla świata, w którym nie chcielibyśmy żyć.

O festiwalu czytaj więcej >>>

Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprosili więc twórców znanych nie tylko ze świetnego pióra, ale też z zaangażowania w bieżące polityczne tematy. Głos tureckiego Noblisty Orhana Pamuka w sprawie ludobójstwa Ormian, chorwackiej pisarki Dubravki Ugresic mierzącej się z etnicznymi uprzedzeniami czy amerykańskiego korespondenta wojennego Roberta Kaplana, uważnie słuchany jest na całym świecie. Zaproszenie organizatorów przyjęli też między innymi węgierski pisarz Peter Esterhazy, wybitna brytyjska tłumaczka Amanda Hopkinson, austriacki eseista Martin Pollack, Czech Jarosław Rudis czy ukraińska pisarka i poetka Oksana Zabużko. Gościem siódmego dnia festiwalu będzie Georgi Gospodinow. Pisarzom zagranicznym towarzyszyć będzie plejada najlepszych i najbardziej wpływowych polskich pisarzy współczesnych, a wśród nich tegoroczny laureat nagrody literackiej Nike Marek Bieńczyk, Eustachy Rylski, Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Wojciech Jagielski, Magdalena Tulli i Michał Witkowski.  A naszymi gośćmi byli: profesor Michał Paweł Markowski - dyrektor artystyczny festiwalu i Robert Piaskowski - współkoordynator projektu z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego.


Anna Skulska przedstawłia relację z Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej, która odbywała się  w Radziejowicach.

A poza tym :  "Słowo na dzień" ,  Kalendarium", Przegląd prasy, Wiadomości kulturalne,  zaproszenia na imprezy kulturalne  oraz  cykl: "Piosenka z rekomendacją"  wybrana tym razem przez wokalistkę Agę Zaryan. Jak zwykle zapraszamy również  do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia". A jest nią oratorium "Eliasz" Felixa Mendelssohna Bartholdy'ego w nagraniu solistów, Chóru Filharmonii Wrocławskiej, chórów brytyjskich i zespołu Gabrieli Consort and Players. Całość pod dyrekcją Paula McCreesha.
Audycję prowadził Marcin Pesta.

22 października (poniedziałek)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Festiwal im. Josepha Conrada zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 08:29
Za nami pierwszy dzień festiwalu, na którym literatura połączyła siły z muzyką. Wystapił pisarz Andrzej Stasiuk, na klarnecie akompaniował mu Mikołaj Trzaska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": Masłowska i Kolski

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 18:15
Laureatka NIKE z roku 2006 powraca z nową powieścią, której akcja – pozornie – nie rozgrywa się w Polsce. A znany reżyser filmowy opowiada o próbie pogodzenia się ze stratą najbliższej mu osoby…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Masłowska: jestem obsesyjnie zainteresowana światem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 11:45
- Wiem, gdzie należy kierować uszy. Pisanie wzbudza we mnie permanentną czujność na to, co ludzie mówią, jak się zachowują - mówi Dorota Masłowska w Trójce.
rozwiń zwiń