"Coetzee dostarcza czytelnikowi arktycznych rozrywek"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 16:06
– Ten pisarz traktuje okrutnie nie tylko postacie, ale i siebie – mówił jeden z gości Dwójkowej "Czytelni”. W audycji rozmawiano o nowej powieści Johna Maxwella Coetzeego "Dzieciństwo Jezusa”.
Audio
  • O książce Johna Maxwella Coetzeego "Dzieciństwo Jezusa" rozmawiają Magdalena Miecznicka, Małgorzata Szymankiewicz i Piotr Kofta.
John Maxwell Coetzee
John Maxwell CoetzeeFoto: PAP/Photoshot

Książka, jak się okazało, wydaje się niemożliwa do jednoznacznego zinterpretowania. Magdalena Miecznicka zauważyła, że "Dzieciństwo Jezusa”, choć zdaje się zapowiadać walkę dwóch głównych bohaterów z czymś potwornym, nie spełnia tej obietnicy. – W miejscu, do którego przybyli, nikt nie traktuje ich źle, po prostu sami nie czują się tam dobrze. Bo tam zadowolony jest tylko ten, kto pozbędzie się silnych pragnień – opowiada. Piotr Kofta dodał, że do końca nie sposób się zorientować, co pisarz chciał przekazać. – Trudno się doszukać powiązań między przybranymi rodzicami chłopca z książki, Davida, a Świętą Rodziną. Sam David wcale nie okazuje się podobny do Chrystusa…

Zdaniem Piotra Kofty, Coetzee traktuje opisywane postaci w sposób bezlitosny. – Właśnie dlatego mówiłem o "arktycznych rozrywkach" – wyjaśniał. – Zresztą, brutalnie pisarz traktuje nie tylko postacie, ale i siebie… jeśli mu się zdarza o sobie pisać. Jego książki stanowią swoiste laboratorium społeczne, stworzone z konkretnych ludzkich cech. Ale ta powieść wydaje mi się mniej powieścią niż przypowieścią, bo raczej od realizmu ucieka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadziła Małgorzata Szymankiewicz. 

Zobacz więcej na temat: literatura nagroda Nobla
Czytaj także

"Polacy nie mają szans na literackiego Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 06:44
Zdaniem profesora Mariana Płacheckiego ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej nagrodę może dostać pisarz z Azji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruska pisarka "mocną kandydatką do Nobla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 11:00
Szwedzki dziennik pisze o typowaniach przed ogłoszeniem nazwiska laureata. Według jednej z osób znających już wybór jury, poważną kandydatką w przyszłości jest białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa powieść noblisty już w sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 10:31
John Maxwell Coetzee otrzymał w 2003 roku literackiego Nobla za "opisywanie losu outsiderów". W swej najnowszej książce "Dzieciństwo Jezusa" tworzy kolejny portret wyalienowanego człowieka, tym razem małego chłopca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje izraelski pisarz Amos Oz. Przypominamy jego wywiad dla radiowej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:00
- Nawet bez Nobla umrę szczęśliwy. Dostałem wiele nagród literackich i żadna z nich nie zmieniła mojego życia. Specjalny medal należy się raczej mojej żonie, za wytrzymanie ze mną tak długo - w 2013 roku, w rozmowie z Magdą Mikołajczuk, pisarz opowiadał o dzieciństwie, strachu, poczuciu humoru, polityce i - oczywiście - książkach.
rozwiń zwiń