Święta Bożego Narodzenia w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 00:53
Szczególni goście. Znakomita muzyka. Rozmowy ważne i interesujące. Życząc Państwu pięknych, rodzinnych Świąt, zapraszamy do spędzenia ich również w towarzystwie Programu 2 Polskiego Radia.
Piero della Francesca, Narodzenie, 1470-1475, National Gallery w Londynie (fragm.)
Piero della Francesca, "Narodzenie", 1470-1475, National Gallery w Londynie (fragm.)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Pierwszego dnia Świąt, 25 grudnia, przedstawilimy już rozmowę ze wybitnym wiolinistą Paolem Pandolfo, a także świąteczne spotkanie z Krzysztofem Kowalewskim i Agnieszką Suchorą.

Następnie wysłuchaliśmy fragmentów koncertu kolęd i pastorałek z Lubelszczyzny, zarówno z żywej tradycji, jak i zapisów Oskara Kolberga, w wykonaniu zespołu  śpiewaczego Jarzębina z Kocudzy, Agaty Harz, Katarzyny de Latour, Katarzyny Szurman, Zuzanny Pastuszenko, Jurija Pastuszenko i Remka Mazura-Hanaja.

Wieczorem zawitał do nas kolejny znakomity gość: Kaja Danczowska. Skrzypaczka mówiła m.in. o swojej karierze, spotkaniach z wielkimi skrzypkami, podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat muzyki, własnej kariery i ludzi.

>>>Kolęda z Dwójką w "Five o'clock". Zobacz wideo!<<<

Drugiego dnia Świąt, 26 grudnia, rozmawialiśmy już z wybitnym klawesynistą i dyrygentem Pierrem Hantaï (godz. 10.30). Natomiast wieczorem (godz. 18.00) z o. Ludwikiem Wiśniewskim, duszpasterzem akademickim i działaczem opozycyjnym w latach PRL, spotka się Jerzy Kisielewski.

Poza tym polecamy (godz. 14.00) rozmowę z prof. Anną Zadrożyńską o świętowaniu w Polsce, o zwyczajach kolędniczych w różnych regionach Polski i wśród Polaków na Ukrainie i w Rumunii.

Wśród muzycznych rarytasów nie sposób nie wspomnieć choćby o dwóch: nadzwyczajnym recitalu dwufortepianowym Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha (godz. 16.00) oraz o słynnym  "Mesjaszu" Jerzego Fryderyka Händla w wykonaniu Chóru i Orkiestry Le Concert d’Astrée pod dyrekcją Emmanuelle Haïm.

Zapraszamy!

jp/mm

Czytaj także

Kisielewski na Gwiazdkę

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 10:18
- Niech się wali, niech się pali, a w Polsce obchodzi się Wigilię Bożego Narodzenia w tradycyjnej pięknej formie, zawsze takiej samej - pisał Stefan Kisielewski. Jego "Felietony pod Choinkę" czyta w Dwójce Krzysztof Dracz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawędy wigilijne o domu rodzinnym

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2012 10:00
W czasie Świąt Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilii, wracamy tam dosłownie, a może już tylko pamięcią. Dom dzieciństwa, miejsce, skąd się wywodzimy, rodzinne gniazda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choinka ministra, barszcz dyrygenta

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 23:00
O tym, jak spędzali dawne Święta, opowiadali w Dwójce ludzie polskiej kultury. Swoimi osobistymi wspomnieniami podzielił się między innymi Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń