Władysław Bartoszewski "nie chodził, tylko biegał"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 10:00
– Obym nie dożył stanu, w którym przyszłoby mi żyć, ale nie myśleć i nie pracować – mówił w 2002 r. prof. Władysław Bartoszewski. Wybitnego polityka, historyka i pisarza wspominaliśmy w dniu pogrzebu.
Audio
  • Władysława Bartoszewskiego portret wielokrotny. Audycja z 2002 r. z okazji 80. urodzin polityka i pisarza (Dwójka)
Polityk, działacz społeczny i pisarz prof. Władysław Bartoszewski zmarł wieczorem 24 kwietnia w wieku 93 lat
Polityk, działacz społeczny i pisarz prof. Władysław Bartoszewski zmarł wieczorem 24 kwietnia w wieku 93 latFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W roku 80. urodzin polityk wspominał m.in. swoje zakończenie angażującej pracy w rządzie na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Wyobrażał sobie wtedy, że czeka go spokojna emerytura. Minęły jednak zaledwie 4 miesiące, gdy zaczął obejmować kolejno honorowe funkcje rozmaitych instytucji, a tam podejmować wciąż rosnącą liczbę obowiązków.

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei" >>>

– Jestem codziennie zajęty od rana do wieczora, a często jeszcze przy biurku do pierwszej w nocy – wyznał, a jego przyjaciele potwierdzali, że zawsze tak było, niezależnie od warunków. – Nie chodzi, tylko biega, i nie mówi, tylko mówi bez przerwy – opisał go poeta Antoni Pawlak. A pisarz Janusz Krasiński wspominał, że Władysław Bartoszewski był w ciągłym pośpiechu nawet w więziennej celi.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

***

Tytuł audycji: "Władysława Bartoszewskiego portret wielokrotny"

Przygotowały: Joanna Szwedowska i Bogumiła Prządka

Z nagrań archiwalnych: Władysław Bartoszewski; Andrzej Krzysztof Kunert, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Janusz Krasiński, Antoni Pawlak, Anka Kowalska, Szewach Weiss

Data emisji: 4.05.2015

Godzina emisji: 13.00

mc/jp

reklama

Czytaj także

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 02:00
– Był wcieleniem etosu polskiego inteligenta z jego niezależnością myślenia – mówił w audycji specjalnej w Dwójce prof. Ireneusz Krzemiński, wspominając zmarłego 24 kwietnia prof. Władysława Bartoszewskiego
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Bartoszewski. Goj w dzielnicy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 15:25
– Mając kilka lat, rozumiałem już jidysz, i mogłem się nim posługiwać w rozmowie z rówieśnikami – mówił w nagraniu archiwalnym prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Młody jajogłowy". Szkolne lata prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 19:10
– Jako słabszy fizycznie, drobniejszy i młodszy starałem się nadrabiać umysłowo – wspominał prof. Władysław Bartoszewski czasy swojej edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Bartoszewski, więzień nr 4427

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 15:00
- Miałem 18 lat i sześć miesięcy, gdy po raz pierwszy znalazłem się na placu apelowym w Oświęcimiu – wspominał pierwsze lata wojny prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Bartoszewski: Auschwitz pozbawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 16:00
– Pierwsze uczucie to strach. Potem pojawia się chęć ratowania życia. Następnie przychodzi pierwsze załamanie – wspominał Władysław Bartoszewski pobyt w niemieckim obozie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harcerka. Prof. Bartoszewski o swej przyjaciółce

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 20:50
– Złączyła nas krótkotrwała, bardzo intensywna przyjaźń. I tylko przyjaźń. Nigdy jej nie pocałowałem – mówił Władysław Bartoszewski w nagraniu archiwalnym z 2002 r.
rozwiń zwiń