Dwójka i Festiwal Conrada idą pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 12:00
Gościem krakowskiego święta literatury jest m.in. tegoroczna zdobywczyni literackiego Nobla - reportażystka Swietłana Aleksijewicz. Spotkamy się z nią także w Dwójce!
Audio
  • Grzegorz Jankowicz o tegorocznej odsłonie Festiwalu Conrada (Poranek Dwójki)
Swietłana Aleksijewicz będzie z pewnością jedną z największych gwiazd goszczących w Krakowie
Swietłana Aleksijewicz będzie z pewnością jedną z największych gwiazd goszczących w KrakowieFoto: Margarita Kabakova/mat. prasowe Festiwalu Conrada

Od 19 do 25 października Kraków gości blisko stu pięćdziesięciu gości z zagranicy i z Polski, z którymi będzie można spotkać się podczas około stu wydarzeń i wielu pasm towarzyszących. Obok noblistki na festiwalu wystąpią m.in. Jonathan Franzen, Hooman Majd, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Weronika Murek, Kristina Sabaliauskaitė, György Spiró, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman i Tomas Venclova. Gościem honorowym siódmego Festiwalu Conrada jest Litwa, a impreza odbywa się pod hasłem "pod prąd", które organizatorzy rozumieją na kilka sposobów.

– Wydaje się, że dziś samo zajmowanie się literaturą i wiara w to, że literatura jest jednym z najlepszych języków do mówienia o rzeczywistości, to sposób myślenia, który idzie pod prąd – tłumaczył w "Poranku Dwójki" dyrektor programowy festiwalu Grzegorz Jankowicz. – Zazwyczaj literatura i kultura są ignorowane. Całkowicie niesłusznie. Jesteśmy przekonani, że literatura może nam pomóc w zrozumieniu tego, co dzisiejszy świat nam oferuje, co robi z nami i co sami możemy z nim zrobić – dodał.

Kolejnym pójściem pod prąd jest zajęcie się trudnymi tematami, takimi jak literatura w kontekście przemocy czy narodu. Grzegorz Jankowicz zauważył, że organizatorzy rozumieją te kwestie w inny sposób niż ten, do którego przywykliśmy.

***

Jak co roku Dwójka przygotowuje audycje związane z Festiwalem Conrada. Od poniedziałku do czwartku (19-22.10) w audycji "Wybieram Dwójkę" oraz w piątkowej audycji "Pop-południe" (23.10) przedstawiamy bieżące relacje z festiwalowych spotkań i wydarzeń.

W środę (21.10) Aldona Łaniewska-Wołłk spotkała się w audycji "O wszystkim z kulturą" z najważniejszym gościem festiwalu - białoruską pisarką i dziennikarką Swietłaną Aleksijewicz, nagrodzoną niedawno literackim Noblem.

W sobotę (24.10) Hanna Maria Giza zajęła się w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" dziedzictwem hrabiego Jana Potockiego, autora słynnego "Rękopisu znalezionego w Saragossie", którego nowy przekład (pióra Anny Wasilewskiej) ukaże się niebawem nakładem Wydawnictwa Literackiego.

W niedzielę (25.10) w godz. 21.30-22.30 w programie "Strefa literatury" Magdalena Miecznicka porozmawia z amerykańskim pisarzem i eseistą Jonathanem Franzenem.

W poniedziałek (26.10) w audycjach "Poranek Dwójki" i "Wybieram Dwójkę" Katarzyna Hagmajer-Kwiatek podsumuje krakowskie Targi Książki i Festiwal Conrada, a także opowie o przyznawanych podczas imprezy nagrodach.

mc/bch

Czytaj także

Seks to nic strasznego. "W powietrzu" Ingi Iwasiów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:00
– Seksualność jest częścią nas, odkąd istniejemy jako ludzkość. Tak się rozmnażamy, a także wyrażamy rozmaite stany naszego umysłu. O tym jest właśnie ta książka – mówiła o swojej najnowszej powieści Inga Iwasiów, gość krakowskiego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raja Shehadeh: Żydzi i Palestyńczycy na zdjęciach są nierozróżnialni

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:00
- Mój przyjaciel chodził po ulicach Jerozolimy Wschodniej i Zachodniej i robił ludziom zdjęcia z ukrycia. Gdy zmieszał fotografie, nie dało się odróżnić, w której części miasta były robione - mówił w Dwójce Raja Shehadeh palestyński pisarz, gość tegorocznego Festiwalu Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Auster: po "Zbrodni i karze" postanowiłem zostać pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:00
Gość tegorocznego Festiwalu Conrada opowiadał w Dwójce o roli prawdy i fikcji w swoich książkach, o przyjaźni z J.M. Coetzeem, o wadze literackich tłumaczeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Olszewski i jego Referat Dni Pochmurnych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 17:00
- W Polsce mamy najlepszą szarość w Europie. To szarość deluxe, prawdziwa atrakcja turystyczna. Gdy znika słońce i spadają liście, wszystko objawia nam się w sposób bezpośredni. To Polska w stanie czystym - mówił gość Festiwalu Conrada w kontekście swojej najnowszej książki "Najlepsze buty na świecie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Macho czy słabeusz? Janusz Głowacki i jego bohater

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 22:00
– Myślę, że stworzyłem raczej typ nieśmiałego, przegranego mężczyzny miotającego się między kobietami – mówił w Dwójce słynny pisarz, scenarzysta i dramaturg, odnosząc się do zarzutów, które padły podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boris Akunin – wyznania dobrego imperialisty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:00
Według gościa tegorocznego Festiwalu Conrada Rosja cierpi dziś na "syndrom imperialny". Jednak imperializm w jego przekonaniu ma różne oblicza. – Różnica między dobrym a złym imperialistą to jak różnica między kochankiem a gwałcicielem – tłumaczył w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaume Cabré: niepodległa Katalonia może być dobrym sąsiadem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 20:50
– Określenia "nacjonaliści" Hiszpanie używają wobec nas jako obelgi. Tymczasem wypowiadana jest ona właśnie z pozycji nacjonalistycznych – mówił w Dwójce kataloński pisarz i filolog Jaume Cabré, gość tegorocznego Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Etgar Keret: książka nie zatrzyma pocisku, ale może zmienić człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 16:20
– Przemoc wpływa na ludzi niezależnie od tego, czy tego chcą. Tymczasem sztuka oddziałuje na nich tylko wtedy, gdy właśnie tego pragną – mówił w Dwójce Etgar Keret, izraelski pisarz, gość Festiwalu Conrada, autor niedawno wydanej w Polsce książki "Siedem dobrych lat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boris Akunin. Żywot literackiego "łotra"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 15:11
– Tym, czego się najbardziej obawiam w życiu, jest nuda, rutyna i perspektywa robienia ciągle tego samego – mówił pisarz Boris Akunin, gość Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Conrada: 5 autorów nominowanych za literacki debiut

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 12:29
Podczas 7. edycji Festiwalu Conrada w Krakowie po raz pierwszy przyznana zostanie ufundowana przez miasto Nagroda Conrada za najlepszy literacki debiutu ub. roku. Kapituła nagrody nominowała do niej pięciu autorów prozy, ostateczny wybór będzie należał do czytelników.
rozwiń zwiń