Sezon na Dwójkę: Sztuka wieku przyzwolenia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 13:05
10 marca 2009, godz. 18:00

Le siecle francais, Wiek francuski - taki jest tytuł wystawy malarstwa francuskiego ze zbiorów polskich, którą przedstawia Muzeum Narodowe w Warszawie. Stulecie to otwierały rządy sędziwego Ludwika XIV, a zamykał upadek Ludwika XVI w cieniu gilotyny. Od zabaw dworskich najpotężniejszego królestwa ówczesnej Europy po wynalazek wolności - francuskie wzory promieniowały na świat. Polacy również na nie reagowali - nie zawsze z entuzjazmem, ale zawsze z żywym zainteresowaniem. O oddziaływaniu w tym okresie kultury francuskiej na polską będą rozmawiały: historyk - prof. Anna Grześkowiak - Krwawicz oraz Justyna Guze i Iwona Danilewicz - kustosze wystawy w Muzeum Narodowym, znawczynie rysunku, grafiki i malarstwa.

Zaprasza Michał Montowski

Zobacz więcej na temat: Europa malarstwo Warszawa

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
rozwiń zwiń