X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.
Audio

19 września 2000 roku pracownicy Muzeum zauważyli, że zamiast oryginalnego obrazu Moneta w ramie z podpisem "Plaża w Pourville" wisi falsyfikat. Wezwano policję. Okazało się, że ktoś wyciął oryginał i wkleił podróbkę.

Ówczesny zastępca dyrektora muzeum Andrzej Woziński po kradzieży mówił, że jest to ogromna strata dla Muzeum i stawia je w dziwnym świetle. Andrzej Woziński podkreślał wtedy, że płótno było chronione zgodnie z muzealnymi standardami.


Znawca rynku sztuki Grzegorz Kretkowski już wówczas był przekonany, że obraz trafił w ręce kolekcjonerskiego podziemia. Podkreślał, że tak znane płótno nie miało szans trafić na otwarty rynek i żaden antykwariusz takiego obrazu by nie przyjął.


O kradzieży "Plaży w Pourville" ma powstać film fabularny. Jego reżyser Maciej Odoliński powiedział, że odnalezienie płótna nie wpłynie na scenariusz filmu, który już jest gotowy.

O obrazie

"Plaża w Pourville" została namalowana w 1882 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 x 73 cm. Razem z płótnami "Spacer po klifie w Pourville" i "Sieci rybackie w Pourville"stanowi cykl obrazów Clauda Moneta z Pourville, wszystkie namalowane w tym samym roku.

Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy to zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu było eksponowane przez ostatnie 10 lat przed kradzieżą, z przerwami na ekspozycje wyjazdowe. Wcześniej znajdowało się w oddziale poznańskiego Muzeum Narodowego w Rogalinie.

Wartość obrazu w dniu jego zniknięcia szacowano na milion dolarów, dziś jego wartość niewątpliwie wzrosła.

(na podst. IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Twórca obrazów widzialnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 07:00
Gdyby żył za 4 dni obchodziłby 111 urodziny. Niestety nie ma go dziś wśród nas. Pozostały natomiast jego prace. Od niedawna eksponowane są one w muzeum jemu poświęconym w Brukseli, Muzeum René Magritte'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoskie talerze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 11:41
W Muzeum Narodowym w Warszawie dziś otwarcie nowej wystawy. Jak zapowiada dyrektor Piotr Piotrowski za jego rządów w muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. I tak po wystawie fotografii i retrospektywnej ekspozycji prac klasyka polskiego malarstwa początku XX wieku, Jacka Malczewskiego przyszedł czas na majoliki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na długo za kraty za miłość do impresjonistów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 12:03
10 lat więzienia grozi Robertowi Z., podejrzanemu o kradzież obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" z poznańskiego Muzeum Narodowego. Prokuratura, po niespełna półrocznym śledztwie, skierowała do sądu akt oskarżenia.
rozwiń zwiń