Kultura

Monet odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 11:37
Po 9 latach poszukiwań odnaleziono obraz Clauda Moneta "Plaża w Pourville" skradziony z poznańskiego Muzeum Narodowego. Policja zatrzymała sprawcę - 41-letniego mieszkańca Olkusza. Podczas konferencji prasowej w poznańskiej komendzie policji obraz ma zostać przedstawiony dziennikarzom.

19 września 2000 roku pracownicy Muzeum zauważyli, że zamiast oryginalnego obrazu Moneta w ramie z podpisem "Plaża w Pourville" wisi falsyfikat. Wezwano policję. Okazało się, że ktoś wyciął oryginał i wkleił podróbkę.

Ówczesny zastępca dyrektora muzeum Andrzej Woziński po kradzieży mówił, że jest to ogromna strata dla Muzeum i stawia je w dziwnym świetle. Andrzej Woziński podkreślał wtedy, że płótno było chronione zgodnie z muzealnymi standardami.


Znawca rynku sztuki Grzegorz Kretkowski już wówczas był przekonany, że obraz trafił w ręce kolekcjonerskiego podziemia. Podkreślał, że tak znane płótno nie miało szans trafić na otwarty rynek i żaden antykwariusz takiego obrazu by nie przyjął.


O kradzieży "Plaży w Pourville" ma powstać film fabularny. Jego reżyser Maciej Odoliński powiedział, że odnalezienie płótna nie wpłynie na scenariusz filmu, który już jest gotowy.

O obrazie

"Plaża w Pourville" została namalowana w 1882 roku. Jest to olej na płótnie o wymiarach 60 x 73 cm. Razem z płótnami "Spacer po klifie w Pourville" i "Sieci rybackie w Pourville"stanowi cykl obrazów Clauda Moneta z Pourville, wszystkie namalowane w tym samym roku.

Płótno Moneta było w Wielkopolsce od 1906 roku, kiedy to zostało zakupione przez niemieckie muzeum w Poznaniu. W Muzeum Narodowym w Poznaniu było eksponowane przez ostatnie 10 lat przed kradzieżą, z przerwami na ekspozycje wyjazdowe. Wcześniej znajdowało się w oddziale poznańskiego Muzeum Narodowego w Rogalinie.

Wartość obrazu w dniu jego zniknięcia szacowano na milion dolarów, dziś jego wartość niewątpliwie wzrosła.

(na podst. IAR)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Twórca obrazów widzialnych

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2009 07:00
Gdyby żył za 4 dni obchodziłby 111 urodziny. Niestety nie ma go dziś wśród nas. Pozostały natomiast jego prace. Od niedawna eksponowane są one w muzeum jemu poświęconym w Brukseli, Muzeum René Magritte'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoskie talerze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 11:41
W Muzeum Narodowym w Warszawie dziś otwarcie nowej wystawy. Jak zapowiada dyrektor Piotr Piotrowski za jego rządów w muzeum każdy znajdzie coś dla siebie. I tak po wystawie fotografii i retrospektywnej ekspozycji prac klasyka polskiego malarstwa początku XX wieku, Jacka Malczewskiego przyszedł czas na majoliki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na długo za kraty za miłość do impresjonistów

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 12:03
10 lat więzienia grozi Robertowi Z., podejrzanemu o kradzież obrazu Claude'a Moneta "Plaża w Pourville" z poznańskiego Muzeum Narodowego. Prokuratura, po niespełna półrocznym śledztwie, skierowała do sądu akt oskarżenia.
rozwiń zwiń