Skrabiec nauki polskiej: Wyzwolenie przez zmysły

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2007 11:47
Duchowym celem Tybetańczyków jest wyjście z samsary - czyli przełamanie kręgu nieustannych odrodzeń - reinkarnacji, które wyznacza karma - tj. suma uczynków danej osoby.

Sobota, 20.10., godz. 21.00

Osiąga się wówczas nirwanę - czyli stan poza cierpieniem. Jedną z dróg dojścia do tego celu jest wyzwolenie przez zmysły. Prof. Joanna Tokarska-Bakir - etnograf i antropolog kultury - opisała te niezwykłe praktyki religijne w swej książce Wyzwolenie przez zmysły. Tybetańskie koncepcje soteriologiczne.  Na spotkanie z autorką zapraszam w sobotę w przerwie Wieczoru Operowego. Katarzyna Kobylecka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Buddyjskie wartości

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2008 00:00
Buddyzm tybetański staje sie coraz bardziej popularny w zachodnim świecie, a osoba Dalaj Lamy niekwestionowanym autorytetem nawet w kraju pochodzenia Benedykta XVI-go.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tybet

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:45
Piotr Cykowski z Fundacji Inna Przestrzeń opowiada, kim dla tybetańczyków jest Dalajlama, szczególnie teraz, kiedy tak boleśnie doświadczyło ich trzęsienie ziemi. Ponad 2 tysiące ludzi zginęło, 12 tysięcy jest rannych, inni cierpią z powodu braku wody, jedzenia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ścigając nieuchwytne" - Krzysztof Wyrzykowski

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2009 18:15
Fotoreporterka Elżbieta Dziuk i dziennikarz Krzysztof Renik od wielu lat jeżdżą do Indii, aby dokumentować tamtejsze widowiska obrzędowe i misteria odbywające się w klasztorach buddyjskich Małego Tybetu. W dzisiejszym reportażu z archiwum Polskiego Radia opowiadają o początkach swojej fascynacji i pierwszych podróżach do Indii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polscy buddyści" - Patrycja Gruszyńska – Ruman

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2008 18:15
Polskę odwiedził duchowy przywódca Tybetańczyków. Z tej okazji opowiemy o polskich buddystach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słowa wydają się w obliczu pewnych pytań nieme...

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2007 21:00
Słowa wydają się w obliczu pewnych pytań nieme. Skąd śmierć? Skąd cierpienie? Jaką odpowiedź niosą religie, filozofie? Jaka jest nasza własna odpowiedź? Skąd czerpiemy pocieszenie, nadzieję, siłę?
rozwiń zwiń