Stocznia Gdańska zmieni się w nowoczesną dzielnicę

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 17:30
- Inwestorom przyświeca idea stworzenia szczęśliwego miasta. Oni to definiują jako miasto zróżnicowane społecznie i funkcjonalnie - mówił w Dwójce Wojciech Kotecki z pracowni architektonicznej BBGK, która jest współautorem zwycięskiego projektu na zagospodarowanie 16 hektarów terenu Młodego Miasta, czyli dzielnicy Gdańska.
Audio
  • Wojciech Kotecki o przebudowie Stoczni Gdańskiej (Wybieram Dwójkę)
wizualizacja przyszłej Stoczni Cesarskiej
wizualizacja przyszłej Stoczni CesarskiejFoto: materiały prasowe

latawiec z betonu 1200.jpg
Monika Milewska: falowiec był obiektem moich lęków

W konkursie na projekt Stoczni Cesarskiej brało udział 17 pracowni z całego świata. Zwyciężyła koncepcja przedstawiona przez Duńczyków z Henning Larsen, którym pomagali polscy architekci z warszawskiego biura BBGK oraz z A2P2 architecture & planning z Gdańska. Chodzi o zagospodarowanie 16 hektarów terenu w samym sercu Młodego Miasta, czyli dzielnicy, która ma się rozwinąć już wkrótce na terenie Stoczni Gdańskiej.

Zwycięski projekt łączy historię tego terenu z nowoczesnymi trendami światowej urbanistyki. - Zależało nam, by wpisać się w to, co tam już jest, niż realizować własne marzenia - mówił w Dwójce Wojciech Kotecki. - Przyjęliśmy punkt widzenia mieszkańca. Nie ma tu dramatycznych decyzji urbanistycznych. Nasza koncepcja wpisze się w wiele różnych oczekiwań i wymagań.

Wojciech Kotecki podkreślił, że 3/4 powierzchni zajmą budynki mieszkalne o zróżnicowanym standardzie. - Inwestorzy nie chcą tworzyć homogenicznej społecznie przestrzeni. Będą tu prawdopodobnie jedne z najdroższych mieszkań w Polsce, ale też powstaną budynki w średnim i niższym standardzie. W planach są też budynki użyteczności publicznej, powstanie muzeum sztuki współczesnej, trzy place, basen i spory park.

Gość audycji wyjaśnił, co się stanie z historyczną zabudową Stoczni Gdańskiej. Zdradził, czy z jej pejzażu znikną słynne stoczniowe żurawie oraz mówił o przypuszczalnym terminie powstania nowej dzielnicy Gdańska. 

Prowadzi: Bartosz Panek 

Gość: Wojciech Kotecki (architekt)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

bch/jp

Czytaj także

Gdzie dziś szukać awangardy w architekturze?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 17:57
- Żyjemy w momencie, w którym architekt już dawno dał sobie odebrać albo celowo zrezygnował z roli kogoś, kto odpowiada i rozwiązuje społeczne problemy. Natomiast pytanie jest takie, czy architektura nie powinna się tymi społecznymi problemami zajmować? - mówiła w Dwójce Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna czasopisma "Autoportret".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monika Milewska: falowiec był obiektem moich lęków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 18:37
- Straszono mnie, że tam mieszkają bardzo dziwni ludzie, którzy zasadzają się w okolicy niczym pająki polujące na dzieci. Myślę, że coś z tego irracjonalnego lęku, połączonego też z różnymi innymi legendami miejskimi, zostało we mnie - mówiła Monika Milewska, autorka książki "Latawiec z betonu" o losach słynnego gdańskiego falowca.
rozwiń zwiń