Tomasz Łapiński: gdyby nie piłka, zostałbym pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 18:00
- Przed laty w moim klubie przeprowadzano ankietę pytając, kim chciałbym być, gdybym nie był piłkarzem. Wypaliłem wtedy, że pisarzem, ale naprawdę nie sądziłęm, bym miał takie możliwości. Nie lubiłem opowiadać, udzielać wywiadów, ale od dziecka byłem otoczony książkami i stąd ta odpowiedź – mówił w Dwójce autor książki "Szmata. Gdy piłka nożna staje się przekleństwem".
Audio
  • Dojrzała powieść byłego piłkarza. Spotkanie z Tomaszem Łapińskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. prom.

Niezbyt często się zdarza, aby były piłkarz napisał powieść, bo jeśli już, to zasadą jest pisanie autobiografii. A gdy jest to piłkarz wybitny, który rozegrał 36 spotkań w reprezentacji Polski i zdobył medal olimpijski, to znaczy, że mamy do czynienia z przypadkiem szczególnym.

Tomasz Łapiński napisał swoją "Szmatę", opierając się na własnym doświadczeniu piłkarskim (bo to powieść okołopiłkarska), ale zrobił to w sposób zadziwiająco dojrzały: jest to książka ciekawa, wciągająca. Padają w niej również elementarne pytania o etykę w sporcie: czy warto być uczciwym, czy wolno poświęcić zasady, których się przestrzegało przez całe życie.

Czy powieść, którą napisał Tomasz Łapiński, jest jednorazowym wyskokiem, czy też wstępem do kariery literackiej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Janusz Zaorski: słuchacze lubią głosy ciepłe i dźwięczne

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 19:00
- Publiczność przywiązuje się do aktora, który ma sobie coś kameralnego, bo czuje w nim przyjaciela. Z drugiej strony najlepiej zapamiętywane są głosy dźwięczne - znakomity reżyser opowiadał w Dwójce o pracy przy słuchowiskach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Wieteska: Japonia była dla mnie pustynią znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 18:30
- Pojechałem do tego kraju, żeby znaleźć się w miejcu, w którym nic nie jest dla mnie kodem. Żebym miał czystą przestrzeń, którą mogę fotografować - mówił w Dwójce wybitny artysta fotografik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Filipem Zawadą o życiu, pisaniu i szukaniu swego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 18:00
- Z pisaniem jest tak, że jeżeli nie wywieram na siebie nacisku, pozwalam, by myśl dyktowała mi to, co mam zapisać, to mi się udaje. Jeśli zaś próbuję stworzyć coś na siłę, to najczęściej nic z tego nie wychodzi – mówił w Dwójce autor książki "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń