X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakochana modliszka

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2011 14:00
Operę "Turandot" - największe dzieło Giacomo Pucciniego - można odczytywać jako niezgodę na łatwe przydzielanie ról w miłosnym związku.
Audio
  • Wokół premiery "Turandot" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej

Uważana z najlepsze dzieło Giacomo Pucciniego opera "Turandot" zajmuje w jego twórczości miejsce szczególne. Jego męscy bohaterowie, którym nadawał cechy własnego charakteru, zazwyczaj zakochiwali się w kobietach łagodnych i całkowicie im oddanych. Dopiero w swym ostatnim, niedokończonym przed śmiercią dziele (zrobił to za niego Franco Alfano) zdecydował się wykreować zupełnie inną postać. Turandot to prawdziwa kobieta-modliszka.

Okrutna księżniczka mści się za krzywdy zadane męską ręką, które spotkały niegdyś jej babkę. Od świata i mężczyzn odgradza się grubym pancerzem, wyzbyła się wszystkiego, co piękne i delikatne. Turandot prowadzi ze swoimi konkurentami okrutna grę – zadaje im trzy zagadki, a tych, którzy nie znają odpowiedzi, uśmierca. W zagadkach zdradza część siebie, mówi o nadziei, jaką żywi, namiętności, z jaką się zmaga, i o lodzie, który w sobie nosi i marzy, aby ktoś go rozpuścił. Zakochany w niej Kalaf zdobędzie ją i doprowadzi do pewnej transformacji. Ale zanim do tego dojdzie, będzie musiał stoczyć walkę z samym sobą.

Reżyser Mariusz Treliński przekonuje jednak, że nie jest to bajka, w której wszystko złe dobrze się skończy. Istotą opery Pucciniego jest walka, która toczy się między bohaterami – to wojna płci i osobowości. Można "Turandot" czytać także bardziej metaforycznie – jako opowieść o walce animy z animusem toczonej wewnątrz każdego z nas, a także o konfrontacji egoizmu z oddaniem, do której dochodzi w każdym miłosnym związku. - Miłość, która jest rezygnacją z samego siebie, przezwyciężeniem siebie, jest zaprzestaniem walki. Miłość w końcu jest całkowitym skierowaniem się na drugą osobę. W momencie, gdy oddajemy się, zapominając o sobie, tak naprawdę wygrywamy wszystko. I tego nas uczy Turandot – mówił reżyser.

W "Wybieram Dwójkę" z reżyserem Mariuszem Trelińskim, Francescą Patanè, odtwórczynią głównej roli,  oraz innymi twórcami opery rozmawiała Beata Stylińska.

Premiera odbędzie się 17 kwietnia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Program Drugi Polskiego Radia objął to wydarzenie swoim patronatem.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Puccini najlepszy przy browarku!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 08:00
Spektakl słynnej "Cyganerii" wystawiany w maleńkim pubie Cock Tavern dla relaksujących się przy piwie Londyńczyków otrzymał w tym roku prestiżową teatralną Oliver Award.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na co (nie) warto iść do teatru

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 09:30
Czy to kobyła historyczna, czy wielki romans, czy połączenie Gombrowicza i Wyszyńskiego - wygląda na to, że ostatnie spektakle teatralne nie należały do najlepszych. A może to krytycy są za krytyczni?
rozwiń zwiń