"Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Gulaszowe korzenie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:32
- Złośliwie mówi się o Ślązakach, że są jak koszula, którą raz można założyć na lewą, raz na prawą stronę, myśląc o polskości i o niemieckości. To nie jest niczyja wina. Taka była historia - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Zbigniew Rokita, autor książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
11:55 [ PR2]PR2 (mp3) 28 wrzesień 2020 16_29_50.mp3 Zbigniew Rokita o śląskiej tożsamości (Wybieram Dwójkę)

O swoich zachodnich przodkach Zbigniew Rokita myślał, że byli z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Lieselotte. Z drugiej strony jego rodzinna historia sięga Lwowa. Jednak on sam wychował się wśród szybów i kominów. - Będąc na Śląsku, być może na przekór, chcąc się wyróżnić, dość mocno aspirowałem do korzeni lwowskich - przyznał gość Dwójki. - A dopiero wyjechawszy ze Śląska, do Krakowa, do Galicji, skąd do Lwowa już blisko, okazało się, że ten kontekst śląski stawał się coraz bardziej wyjątkowy - podkreślił.

Czytaj także:

101. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Serwis specjalny!

Święta Jadwiga Śląska. Księżna bez butów

Odnalezienie siebie wymagało przeprowadzenia rodzinnego śledztwa, które przyniosło zaskakujące rezultaty. - Mówimy o biografii jednej osoby: na początku żyła w Cesarstwie Niemieckim, później w międzywojennej Polsce, dalej w III Rzeszy, w PRL-u, który bardzo agresywnie polonizował Ślązaków, w końcu ta osoba wyjechała do Niemiec - wymieniał Zbigniew Rokita. - Widać, że można się z tą tożsamością rozedrgać. Dlatego mówią: jestem Ślązakiem.

Tatarzy Kozacy rycina 1200.png
Bartosz Panek: "U nas każdy jest prorokiem", to zamaszysty fresk o polskich Tatarach

W rzeczy samej, przez wieki granice Śląska kursowały to w jedną, to w drugą stronę. - Niemieckość z całą pewnością jest tu pewnym wariantem - zaznaczył rozmówca. - Moja rodzina też jest tak podzielona i to jest dziwna normalność w tym regionie.

W rozmowie także o sekretach, które na Śląsku pozostają przezroczyste.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Zbigniew Rokita (autor książki "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku")

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Karaimi w Warszawie. Nie tylko kupcy tytoniowi

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 18:33
- Do przygotowania tej mapy wykorzystaliśmy najnowsze badania. To są głównie kwerendy biblioteczne, ale też archiwalne, które poszerzają naszą wiedzę o obecności Karaimów w Warszawie, w szczególności przed I wojną światową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Adam Dubiński z fundacji Karaimskie Dziedzictwo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku". Prof. Woźniczka o Wojciechu Korfantym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 08:42
- To postać bardzo ciekawa i rzadka w polskiej historii. Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku. Potrafił ostro, twardo przeciwstawiać się niemieckim posłom - mówił o Wojciechu Korfantym w Polskim Radiu 24 prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski).
rozwiń zwiń