Pianohooligan: chcę przyciągać nieoczywistością

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:30
Kompozytor i jazzman Piotr Orzechowski, mimo młodego wieku, zdobył już tak zwanego Oskara Jazzowego oraz współpracował z wieloma wybitnymi osobowościami świata muzyki. Czy 2016 był dla niego ważnym rokiem?
Audio
  • Nieoczywisty fortepian Pianohooligana (Stacja Kultura/Czwórka)
Piotr Orzechowski - Pianohooligan
Piotr Orzechowski - PianohooliganFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Piotr Orzechowski - Pianohooligan Improwizując, nie wiem, co się stanie w ciągu następnych 5 sekund. To utrzymuje publiczność w napięciu

- W całej mojej karierze najwięcej do tej pory działo się muzycznie w 2016 roku. Są to dwa bardzo ważne projekty - mój solowy materiał "24 Preludia i improwizacje" oraz "Dziady" z zespołem i twórcami muzyki elektronicznej. Ponadto grałem też liczne koncerty z orkiestrami - wspomina Piotr Orzechowski.

Jego styl wymyka się utartym klasyfikacjom - z powodzeniem gra utwory muzyki współczesnej oraz nieoczekiwane jazzowe improwizacje. Czy podejście to odzwierciedla się w jego artystycznym pseudonimie? - Znaczenie "Pianohooligan" ciągle się zmienia, ulega pewnym wewnętrznym przetworzeniom. To nie tylko mój styl gry, ale także poszukiwania muzyczne. Opierając się na tradycji pragnę zbudować coś zupełnie nowego i oryginalnego - tłumaczy Pianohooligan.

Piotr Orzechowski - Pianohooligan Denerwuje mnie muzyka tworzona przez automat. Interesuje mnie przede wszystkim ludzka psychika - to, co jest tworzone przez człowieka

W rozmowie z Katarzyną Dydo Piotr Orzechowski zdradza najbliższe plany koncertowe, m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w Teatrze Roma w Warszawie. A czy Pianohooligan słucha muzyki popularnej i jak w swojej twórczości nawiązuje do spuścizny Jana Sebastiana Bacha - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Piotr Orzechowski - Pianohooligan (kompozytor, jazzman, pianista)

Data emisji: 18.01.2017

Godzina emisji: 11.16

jsz/kul

Czytaj także

Bartek Chaciński: 2016 to był muzycznie trudny rok

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 10:45
Tym razem gościem Macieja Szajkowskiego był dziennikarz muzyczny, związany między innymi z radiową Dwójką. W "Folk Offie' opowiadał o tym, co nas dobrego i złego spotkało w minionym, 2016 roku.
rozwiń zwiń