Wielkie przebiegunowanie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 18:10
Awarie sieci energetycznych. Zerwanie łączności telefonii komórkowej. Trzęsienia ziemi i niecodzienne zjawiska atmosferyczne. Zaniki grawitacji naszej planety. Ostateczny koniec życia na Ziemi.
Audio
  • Wielkie przebiegunowanie Słońca (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Wielkie przebiegunowanie Słońca
Foto: NASA/JPL.

Takie katastroficzne wizje roztaczają ci, którzy twierdzą, że zbliża się koniec świata spowodowany przebiegunowaniem Słońca.

Spokojnie - to zjawisko cykliczne i zachodzi raz na 11 lat. O Słońcu i jego tajemnicach opowiadali astronomowie: prof. dr hab. Janusz Sylwester i dr Tomasz Mrozek.

Rozmowę w "prowadziła Hanna Maria Giza.

mc/mm

Czytaj także

Perwersyjna przyjemność apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 14:00
- Fascynacja wizjami katastroficznymi jest wstydliwa, bo mamy świadomość, że te obrazy są umowne, że nas nie dotyczą. Kino jest więc miejscem bezpiecznego schronienia - mówił w Dwójce krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Astronom w bibliotece

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
W niedzielnej audycji "Ćwiczenia z myślenia" rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Włodarczykiem, historykiem astronomii, autorem książek "Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej" i "Księżyc w nauce i kulturze zachodu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń