Wszystkie role Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 07:00
Najważniejsze kreacje teatralne, filmowe i radiowe jednego z najwybitniejszych aktorów XX wieku wspominać będą w poniedziałkowy wieczór - w dniu piątej rocznicy śmierci artysty - Janusz Majcherek, Andrzej Kołodyński, Maciej Englert i Janusz Zaorski.
Zbigniew Zapasiewicz
Zbigniew ZapasiewiczFoto: PAP/Grzegorz Michało

Zbigniew Zapasiewicz odszedł 14 lipca 2009 roku. Związany był z wieloma warszawskimi teatrami, grał u Erwina Axera, Zygmunta Huebnera i Jerzego Jarockiego. Jego kariera filmowa rozpoczęła się w 1963 roku - rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Następnie przyszły kolejne wspaniałe kreacje. Zagrał w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego i "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy. Dorobek twórczy Zbigniewa Zapasiewicza to także wiele ról w Teatrze Telewizji i w Teatrze Polskiego Radia. Aktor wystąpił między innymi w spektaklu "Wielki Fryderyk" Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Janusza Kukuły.

Posłuchaj ostatniego wywiadu ze Zbigniewem Zapasiewiczem >>>

Zbigniew Zapasiewicz genialnie kreował postaci cyników, błaznów, manipulatorów. Znakomicie grał także inteligentów, postaci przeżywające konflikty moralne. Obnażał swoich bohaterów, ukazywał ich mizerię i zakłamanie, traktował ostro i bez znieczulenia. Znane filmy, w których zagrał Zbigniew Zapasiewicz, to: "Szansa", "Za ścianą", "Ziemia obiecana", "Dzieje grzechu", "Szpital przemienienia", "Panny z Wilka", "Kontrakt", "Matka Królów", "Baryton", "Psy", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata". Był wybitnym odtwórcą poezji Herberta.

Na audycję "O wszystkim z kulturą" poświęconą Zbigniewowi Zapasiewiczowi zaprasza Paweł Mościcki.

14 lipca (poniedziałek), godz. 18.00-19.00

mm/jp

Czytaj także

Nieznane wspomnienie Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 15:13
Dziennikarka Polskiego Radia Joanna Sławińska przytacza historię o aktorze, którą poznała podczas nagrywania reportażu "To nie jest moją łąka" w 40. rocznicę Marca 68'.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Zapasiewicz - ostatni wywiad

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2011 14:45
W tym miesiącu minęła 77. rocznica urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego. Przypominamy ostatni z nim wywiad. Audycja Tomasza Obertyna.
rozwiń zwiń