Tak działa Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 10:00
Miasto Jorge Luisa Borgesa, Julio Cortazara i Witolda Gombrowicza będzie bohaterem kolejnej audycji z wakacyjnego cyklu Dwójki "Miasta pisarzy".
Tak działa Buenos Aires
Foto: źr. Flickr, Gustavo Brazzalle, lic. CC.

24 sierpnia przypada 115. rocznica urodzin J.L. Borgesa, a 26 sierpnia 100. rocznica urodzin Julio Cortazara – dwóch gigantów literatury argentyńskiej XX wieku. Obydwaj związani byli z Buenos Aires i uwiecznili to miasto w swoich utworach. Miejsce to było dla nich ważne i inspirujące, podobnie jak specyficzna kultura tego miasta, jego folklor i muzyka. Buenos Aires stało się ważne również dla Witolda Gombrowicza – tu przez wiele lat mieszkał i tworzył.
Na audycję z udziałem Marty Jordan i Krystyny Rodowskiej zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.
17 sierpnia (niedziela), godz. 18.00-19.00

Czytaj także

W Marrakeszu zakochani idą do dzielnicy czarownic

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:00
– W Maroku małżeństwa są wciąż aranżowane. Jeżeli więc dwoje ludzi poczuje do siebie miłość, a ich rodziny są przeciwne związkowi, Marokańczycy często szukają pomocy u czarownic. Można je spotkać na kilku ulicach Marrakeszu – mówiła w Dwójce Shirin Kader, autorka książek na temat Orientu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego wstydzi się Haruki Murakami?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 12:00
– Na początku pisarz nie nadawał żadnych imion bohaterom. Tłumaczył, że się wstydził. Imiona zaczynają pojawiać się dopiero potem. W ostatnich powieściach już wszyscy mają imiona i nazwiska, niektóre bardzo sugestywne – mówili goście audycji "Miasta pisarzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stambuł – miasto, które pochłania i rodzi na nowo

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 10:40
- Cechą dominującą, którą dostrzegam w Stambule, jest jego niezwykła zmienność, przy pozostaniu w pewnym sensie wciąż tym samym miastem - mówiła w radiowej Dwójce Anna Akbike-Sulimowicz, tłumaczka powieści Orhana Pamuka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oslo - Ibsen opuszczał je z ulgą, Hamsun wprost go nie lubił

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 13:00
Oslo, zwane niegdyś Chistianią, to miasto, w którym wciąż odnaleźć można miejsca z XIX-wiecznej literatury. Związani z nim pisarze nie kochali życia w stolicy Norwegii, ale w pewien sposób byli na nie skazani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz poznać Nowy Jork? Zacznij od barów

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
– Ernest Hemingway twierdził, że nie da się zrozumieć amerykańskiej literatury bez wypicia kilku głębszych w nowojorskich barach – mówiła w Dwójce Małgorzata Kałuża, korespondentka Polskiego Radia w Nowym Jorku, autorka książki "W cieniu prohibicji".
rozwiń zwiń