Oscar dla Polaków! Relacje w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 20:00
Najważniejsze nagrody filmowe rozdano w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wśród laureatów znalazła się "Ida" Pawła Pawlikowskiego!
Kadr z filmu Ida Pawła Pawlikowskiego, jednego z najbardziej nagradzanych na świecie polskich obrazów
Kadr z filmu "Ida" Pawła Pawlikowskiego, jednego z najbardziej nagradzanych na świecie polskich obrazówFoto: mat. prasowe

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

W tym roku aż trzy polskie filmy miały szansę na statuetkę. Nagrodzono "Idę" Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Za zdjęcia nominowani byli także operatorzy filmu - Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. Z kolei w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny pośród pięciu nominacji znalazły się aż dwa polskie filmy - "Joanna" i "Nasza klątwa".

Wśród nominacji był jeszcze jeden polski akcent. W kategorii Najlepsze kostiumy za film "Czarownica" nominowano Annę Biedrzycką-Sheppard, która jest jedną z najlepszych i najbardziej znanych polskich kostiumografek.

W Dwójce relacje z gali Oscarowej, a także komentarze ekspertów przedstawimy w poniedziałek (23.02) w audycjach "Poranek Dwójki" (w godz. 6.00-9.00) oraz "Wybieram Dwójkę" (w godz. 16.00-18.00).

mm/bch/mc

Czytaj także

Przymiarki do Oscara - krytycy oceniają nominacje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 13:40
To było bardzo nerwowe popołudnie zakończone sukcesem naszego kina. Polacy zdobyli 5 nominacji do Oscara. - Mamy aż dwa polskie filmy w jednej kategorii. To olbrzymi sukces - przekonuje Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ida" nominowana do Oscara. Łukasz Żal: będę konkurował ze swoimi mistrzami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 11:40
- To była ogromna niespodzianka, uczucie, w które nie mogłem uwierzyć, sen - mówi o nominacji do Oscara współautor zdjęć do filmu "Ida" Łukasz Żal.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operator "Idy": Pawlikowski przestraszył się, gdy pierwszy raz mnie zobaczył

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 19:12
- Dwa lata temu wyglądałem młodziej niż dziś i Paweł Pawlikowski myślał, że przysłali mu jakiegoś studenta - mówi Łukasz Żal, nominowany wspólnie z Ryszardem Lenczewskim do Oscara za zdjęcia do "Idy".
rozwiń zwiń