Kanibalizm w sztuce. Wokół wystawy w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 08:00
Czy artystyczne zapożyczenie należy rozumieć jako dowód bezradności, a może elokwencji? Zapraszamy na audycję "O wszystkim z kulturą".
Kultura remiksu, śmierć autora, potęga plagiatu - to hasła, którymi najczęściej opisywana jest nasza współczesność (na zdjęciu postać Davida Bowiego wpleciona przez artystę Mr. Brainwasha w zupełnie nowy kontekst)
Kultura remiksu, śmierć autora, potęga plagiatu - to hasła, którymi najczęściej opisywana jest nasza współczesność (na zdjęciu postać Davida Bowiego wpleciona przez artystę Mr. Brainwasha w zupełnie nowy kontekst)Foto: FLICKR/Tal Safran

Czy rzeczywiście mechanizm zawłaszczania, pożerania i przetwarzania kultury jest dziś dominującą strategią w sztuce? Co daje tym, którzy ją tworzą? Czy zapożyczenie należy rozumieć jako dowód bezradności, a może elokwencji czy też koniec pojęcia oryginalności w sztuce?

Okazją do dyskusji jest wystawa w warszawskiej Zachęcie "Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce". O tym, jak rozumieć taktykę artystycznych powtórzeń Adriana Prodeus rozmawiać będzie z gośćmi: Marią Brewińską, kuratorka wystawy w warszawskiej Zachęcie, Tymkiem Borowskim, artystą, absolwentem warszawskiej ASP w pracowni Leona Tarasewicza oraz Witkiem Orskim, filozofem i fotografem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, zalożycielem galerii "Czułość".

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (30.03) w godzinach 18.00-19.00. Program poprowadzi Adriana Prodeus.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Adriana Prodeus SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eugenika znowu w modzie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 19:00
- Wracamy do myślenia z lat 30., że można sobie wyprodukować dziecko - opowiadała w Dwójce Anda Rottenberg, kuratorka wystawy "Postęp i higiena" w warszawskiej galerii Zachęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aparat jako narzędzie przemocy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 22:00
- Wiele z tych pięknych zdjęć posłużyło agentom SB do represjonowania ujętych na nich postaci - o wystawie "Jak fotografować?" mówił w Dwójce Tomasz Stempowski z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesny Śląsk oczami artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 21:45
- Jeszcze 10 lat temu było obciachem przyznawanie się, że jest się ze Śląska. Teraz region ten zaczyna być kultowy - opowiadał Stanisław Ruksza, kurator wystaw w ramach "Projektu Metropolis".
rozwiń zwiń