Współczesny Śląsk oczami artystów

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 21:45
- Jeszcze 10 lat temu było obciachem przyznawanie się, że jest się ze Śląska. Teraz region ten zaczyna być kultowy - opowiadał Stanisław Ruksza, kurator wystaw w ramach "Projektu Metropolis".
Audio
  • Rozmowa o wystawach zrealizowanych w ramach Projektu Metropolis (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Katowiccy bezdomni ustawili na jednym z osiedli kontener Marta do segregowania śmieci. Mieszkańcy osiedla mogą wrzucać do niego materiały z aluminium, miedzi, mosiądzu lub stali, które później można sprzedać np. na złom. Akcja bezdomnych jest elementem projektu artysty Łukasza Surowca w ramach programu Metropolis.
Katowiccy bezdomni ustawili na jednym z osiedli kontener "Marta" do segregowania śmieci. Mieszkańcy osiedla mogą wrzucać do niego materiały z aluminium, miedzi, mosiądzu lub stali, które później można sprzedać np. na złom. Akcja bezdomnych jest elementem projektu artysty Łukasza Surowca w ramach programu Metropolis.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

"Projekt Metropolis" to wystawy rozgrywające się równolegle w Muzeum Śląskim w Katowicach, galerii Kronika w Bytomiu, w kopalni Guido w Zabrzu i w przestrzeni miejskiej w Tychach. W ramach tego projektu artyści z całej Polski mieli zmierzyć się ze stereotypami na temat Śląska. W zapowiedziach pojawiła się hasło nawołujące do stworzenie nowej śląskiej ikonografii. Jego realizacja okazała się jednak niemożliwa. - Okazało się, że stworzenie jednej wspólnej śląskiej narracji nie wchodzi w grę. Z prac prezentowanych w ramach "Projektu Metropolis" powstał rozpadający się bioorganizm, który jest jak sklejająca i rozklejająca się smoła - opowiadał Stanisław Ruksza.

Jak Śląsk jawi się współczesnym młodym artystom? Czy jesteśmy świadkami tworzenia się nowej śląskiej tożsamości?

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie: Adriana Prodeus
Goście: Patrycja Orzechowska, Łukasz Surowiec i Łukasz Skąpski (artyści), a także kurator wystaw Stanisław Ruksza.
Data emisji: 2.03.2015
Godzina emisji: 18.00

bch/jp

Czytaj także

Ciemna materia sztuki czy mafia?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 20:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o artykule Moniki Małkowskiej zatytułowanym prowokacyjnie "Mafia bardzo kulturalna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti kibiców, czyli święta wojna na murach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 11:30
"Święta Wojna" to tytuł albumu i wędrującej po Polsce wystawy zdjęć Wojciecha Wilczyka. Fotograf udokumentował napisy na murach i graffiti fanów klubów piłkarskich.
rozwiń zwiń