Zabytki. Ofiary wojny cywilizacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 15:03
Dlaczego islamiści niszczą bezcenne pozostałości kultur antycznych? O tym porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą".
Świątynia Baalszamina w Palmyrze, wysadzona w sierpniu 2015 roku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego
Świątynia Baalszamina w Palmyrze, wysadzona w sierpniu 2015 roku przez dżihadystów z Państwa IslamskiegoFoto: Bernard Gagnon; CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

Na Placu Trafalgar w Londynie stanie replika liczącego 2 tysiące lat monumentalnego łuku z Palmyry w Syrii. Dżihadyści uszkodzili oryginał, próbując go wysadzić w powietrze wraz ze świątyniami w Palmyrze, ale Brytyjczycy chcą dowieść, że zabytki można odtworzyć - i to w najdrobniejszych szczegółach.

Elementy łuku wykonywane są obecnie w Szanghaju ze sproszkowanego kamienia i żywic syntetycznych na największej na świecie trójwymiarowej drukarce. Dlaczego islamiści niszczą bezcenne pozostałości kultur antycznych? Czy rekonstrukcja zabytków staje się w ten sposób częścią wojny cywilizacyjnej? W jaki sposób najnowsze technologie wspomagają pracę archeologów? Zapytamy o to prof. Piotra Balcerowicza – orientalistę, filozofa i kulturoznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Rafała Kolińskiego z Zakładu Archeologii Cywilizacji Śródziemnomorskich Uniwersytetu Adama Mickiewicza - oraz dr Roksanę Chowaniec z Instytutu Archeologii UW.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (11.01) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Michał Nowak.

bch/jp

Czytaj także

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laserem w zabytki. Nowe formy konserwacji

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 21:36
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i Akademią Sztuk Pięknych opracowali uniwersalną technologię renowacji dzieł sztuki wykonanych z metali.
rozwiń zwiń