REKLAMA

Przywracanie pamięci i inne plany Magdaleny Gawin

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 20:30
Rozpowszechnianie polskiej kultury na Zachodzie i projekt związany z pamięcią i dziedzictwem narodowym to dwa główne cele nowej wiceminister kultury.
Audio
  • Wiceminister kultury Magdalena Gawin o swoich planach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wiceminister kultury Magdalena Gawin
Wiceminister kultury Magdalena GawinFoto: Dwójka

Spotkanie z ministrem kultury
piotr gliński sledz.jpg
Piotr Gliński: nie będę ingerował w przekaz artystyczny

– Polska kultura cierpi na niedosyt transferu idei i twórczości na Zachód – powiedziała Magdalena Gawin. – To bardzo ważne, by znacznie zwiększyć liczbę translacji, sprawić, by dzieła polskich twórców były rozpoznawalne na Zachodzie – opisywała swój pierwszy ministerialny projekt.

Drugi dotyczy szczególnej części dziedzictwa narodowego, jaką są zeznania Polaków przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich. – Będziemy je systematycznie digitalizować, następnie tłumaczyć na język angielski, by były dostępne dla czytelników oraz historyków na Zachodzie – zapowiadała wiceminister. Projekt zostanie przeprowadzony przez podległe jej Narodowe Centrum Kultury we współpracy z IPN. Być może do prac włączy się UNESCO.

Czytaj także >>> Jarosław Sellin: więcej kultury wysokiej w mediach publicznych

Magdalena Gawin odniosła się ponadto m.in. do problemów flagowych marek polskiej kultury, takich jak upadający Państwowy Instytut Wydawniczy, oraz do kwestii finansowania czasopism naukowych. Mówiła także o tym, co chciałaby zrobić jako Generalny Konserwator Zabytków.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Magdalena Gawin (wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków)

Data emisji: 3.12.2015

Godzina emisji: 18.00

mc/asz

Czytaj także

Jarosław Sellin: więcej kultury wysokiej w mediach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 17:00
- Anteny ogólnopolskie powinny być w większej mierze niż dotychczas nasycone treściami o charakterze misyjnym – podkreślał w Dwójce Jarosław Sellin, mówiąc o funkcjonowaniu mediów publicznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulturalne państwo, mniej kulturalni obywatele?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 19:33
Raport przygotowany przez GUS mówi, że w ubiegłym roku wzrosły budżetowe wydatki na kulturę, podczas gdy kulturalne nakłady przeciętnego Kowalskiego spadły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie szkolnictwo wyższe zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 18:40
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie będzie dłużej finansować czasopism i książek naukowych. Z czym to się wiąże?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podcięte skrzydła polskich czasopism naukowych?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 18:40
- To bardzo zła decyzja dla nauki w Polsce, choć prawdą jest, że czasopism naukowych jest za dużo - mówił w Dwójce prof. Łukasz Niesiołowski z ruchu społecznego Obywatele Nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legionista i słodkości na Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 10:00
W świątecznym wydaniu "Poranka Dwójki" raczyliśmy się rogalami św. Marcina. Opowiedzieliśmy też historię utworu Karola Kurpińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister Gliński: nie będę ingerował w przekaz artystyczny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 16:20
- Wolność twórcza ma szerokie granice, ale one istnieją. Będziemy w tej kwestii delikatni - deklarował wicepremier Piotr Gliński, komentując w Dwójce "awanturę" wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu i przedstawiając priorytety nowej polityki kulturalnej.
rozwiń zwiń