Czego uczy nas Jan Chryzostom Pasek?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 15:25
W tym roku mija 380 lat od śmierci najsłynniejszego polskiego pamiętnikarza epoki baroku. Porozmawiamy o nim w "Notatniku Dwójki".
Pamiętniki, które Jan Chryzostom Pasek spisywał najprawdopodobniej pod koniec życia zostały wydane drukiem w 1836 przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego (zdj. ilustracyjne)
Pamiętniki, które Jan Chryzostom Pasek spisywał najprawdopodobniej pod koniec życia zostały wydane drukiem w 1836 przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domeckopol/dom. publiczna

Jan Chryzostom Pasek to wzór szlachcica - butny, gotowy do walki, nieustępliwy. Sarmata starej daty, nie ten, który musi pielęgnować gasnącą tradycję i przymyka oko na nędze chłopów, ale ten, który pisać będzie o walce na śmierć i życie właśnie w imię i dla chłopów.

Teksty Paska stały się źródłem pisarskiej inspiracji w XIX wieku - np. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza i w literaturze XX wieku, np. w poezji Ernesta Brylla oraz w "Trans-Atlantyku Witolda Gombrowicza.

Dzisiaj jak nigdy warto sięgnąć do fundamentów i powęszyć, czym są „tradycyjne polskie wartości” tam, gdzie bije ich barwna krynica.​ O kontrowersjach wokół Paska będą opowiadali prof. Leszek Wierzbicki i dr Marcin Stabrowski.

***

Na "Notatnik Dwójki" zapraszamy we wtorek (26.01) w godz. 13.00-13.30. Audycję prowadzi Kamil Radomski.

kul/bch

reklama

Czytaj także

Sienkiewicz rozdarty. Melancholik w roli ojca narodu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:00
- Pewnym paradoksem jest, że ktoś, kto w swojej twórczości nieustannie ucieka w marzenia, został przewodnikiem marzeń wszystkich Polaków - mówi prof. Ewa Paczoska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W "Pociągu", jak u Hitchcocka, nikt nie jest na swoim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 15:00
- Film Kawalerowicza, choć premierę miał 57 lat temu, nie traci świeżości. Widzimy tu społeczeństwo, które jest w ruchu. Nie tylko z powodu podróży - analizuje prof. Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń