Brzydki człowiek i inne opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 16:11
W "Czytelni" opowiemy o nowym zbiorze opowiadań Włodzimierza Kowalewskiego oraz o powieści Zbigniewa Mentzla "Spadający nóż".
Pytanie, które przyświeca Czytelni brzmi: po co pisze się literaturę? (zdj. ilustracyjne)
Pytanie, które przyświeca "Czytelni" brzmi: "po co pisze się literaturę?" (zdj. ilustracyjne) Foto: Marketa/Flickr/lic. CC BY-SA 2.0

Wytworny koneser sztuki zamknięty w sycylijskiej samotni, chora kobieta z rozpaczy nawiązująca romans, spiker radiowy przekraczający granicę między rozumem a wyobraźnią – oraz wielu innych bohaterów jedenastu utworów Włodzimierza Kowalewskiego zebranych w tomie "Brzydki człowiek i inne opowiadania"  – stanowią przykład i próbę naszego własnego ścierania się z losem.

Z kolei "Spadający nóż" Zbigniewa Mentzla to opowieść o człowieku, ktory zmaga się z chorobą maniakalno-depresyjną, trawiącą go gorączką myśli i nadpobudliwością...

***

Na "Czytelnię" – w sobotę (23.04) w godz. 12.30-13.00 – z udziałem Magdaleny MiecznickiejPiotra Kofty zaprasza Małgorzata Szymankiewicz.

jp/mc

Czytaj także

Sprawa Przemyka po raz pierwszy opowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 10:00
- To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy mają emocje związane z PRL - podkreślał krytyk Piotr Kofta, recenzując książkę Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, pierwszą monografię poświęconą słynnemu mordowi politycznemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Australijskie historie (nie tylko) prawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 08:00
W "Czytelni" mówiliśmy o powieściach "Klaśnięcie jednej dłoni" Richarda Flanagana oraz "Prawdziwa historia Neda Kelly'ego" Petera Careya.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatnia gospoda". Pożegnalne myśli Kertésza

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 16:00
- To bardzo sprytnie skonstruowany portret zrzędliwego dziada, który pogrąża się w poczuciu własnej klęski - mówił w Dwójce o dzienniku węgierskiego noblisty Piotr Kofta.
rozwiń zwiń