Anna Seniuk czyta ostatnią powieść Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 15:43
Fragmentów "Pamiętnika pani Hanki" - zdaniem wielu krytyków najlepszej książki pisarza - będziemy słuchać w Dwójce przez kilka tygodni.
W interpretacji Anny Seniuk zabrzmiało już wiele dzieł na antenie Dwójki. Teraz czas na Pamiętnik pani Hanki
W interpretacji Anny Seniuk zabrzmiało już wiele dzieł na antenie Dwójki. Teraz czas na "Pamiętnik pani Hanki"Foto: PAP/Rafał Guz

Bohaterką napisanej w 1939 r. powieści jest młoda i piękna żona polskiego dyplomaty - Hanka Renowicka. Zna wszystkie postacie życia politycznego i wojskowego II Rzeczpospolitej, spotyka się ze znanymi pisarzami, a jej przyjacielem i powiernikiem jest nawet sam Tadeusz Dołęga-Mostowicz.

Tytułowa Hanka żyje w zbytku, a jej ulubioną aktywnością są bale, rauty, fajfy oraz mniej lub bardziej zobowiązujące romanse. Samouwielbienie i podatność na pochlebstwa czynią z niej ofiarę oszustwa. Pewnego dnia przypadkowo odkrywa list do męża napisany ręką kobiety. Podejrzewając, że prawdopodobnie ma on kochankę, rozpoczyna śledztwo na własną rękę, mimowolnie wplątując się w aferę szpiegowską...

Na podstawie książki Tadeusza Dołęgi-Mostowicza powstał w 1963 r. film o tym samym tytule, w którym główną rolę zagrała Lucyna Winnicka.

***

Na program "To się czyta latem" zapraszamy od poniedziałku (8.08) w godz. 9.45-10.05. Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

mc/jp

Czytaj także

Kto się bał Dołęgi-Mostowicza?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 22:00
Jeden z najpoczytniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy dwudziestolecia swoją literacką karierę zawdzięczał... pobiciu przez nieznanych sprawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzlot i upadek genialnego hochsztaplera

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 14:00
Jest miło, gdyż byłem w teatrze, w którym był teatr, a to dziś nie byle co. Wyszedłem o 20 kilo ołowiu lżejszy. Opuszczając swój rząd - płotek kolan koszykarki przeskoczyłem niczym pasikonik. Wszyscy byli wstrząśnięci. „No, no”, szeptali z podziwem.
rozwiń zwiń