"Beduini z pustyni Negew". Paweł Smoleński o Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 15:56
W audycji porozmawiamy z Pawłem Smoleńskim o jego najnowszej reporterskiej książce poświęconej Izraelowi "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew".
Fragm. okładki książki Pawła Smoleńskiego Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew
Fragm. okładki książki Pawła Smoleńskiego "Wieje szarkijja. Beduini z pustyni Negew"Foto: mat. prom.

"Izraelski plan zagospodarowania pustyni Negew zakłada przymusowe wysiedlenia Beduinów, wyburzanie postawionych bez specjalnej zgody domów, osiedli i całych wiosek.

Choć Beduini teoretycznie są pełnoprawnymi obywatelami i od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku spierają się przed sądami z władzami Izraela, ich sytuacja niewiele się zmienia. Brak im doświadczonych przywódców, a jednak mówią o nieuznawanych wsiach, używając ich historycznych nazw, zawiązują komitety, tworzą zorganizowane siły nacisku. Nie chcą być potulni, nie zgadzają się na kompromisowość dziadków i rodziców. Marzą o gwałtownym rewolucyjnym wichrze, który zmusi Izrael do uznania praw swoich obywateli z pustyni.

Wieje szarkijja to kolejna po żydowskiej Izrael już nie frunie i palestyńskiej Oczy zasypane piaskiem reporterska odsłona izraelskiego dramatu”.

***
Na "Spotkanie autorskie" w sobotę (11.03) w godz. 12.30-13.00 zaprasza Katarzyna Nowak.

mat. prom. wyd. Czarne/jp/kd

Czytaj także

Joanna Bator: fascynują mnie zgniłe brzegi języka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 16:00
- Moja nowa książka mówi o różnych potwornościach, między innymi o językowym spotwornieniu - opowiadała Joanna Bator o "Roku królika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milczący lama powraca po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 14:00
W "Spotkaniu autorskim" rozmawialiśmy z Albertem Jawłowskim o jego książce "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Grzybowska 6/10. Lament". Odkrywanie pamięci

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:30
- Przygotowując się do pisania tej książki, przywiązywałam wagę do tego, żeby nie przegapić imion i nazwisk, które pojawiały się w związku z rejonem, gdzie teraz stoi budynek przy Grzybowskiej 6/10 – powiedziała Aleksandra Domańska, autorka książki opowiadającej o losach mieszkańców przedwojennej warszawskiej kamienicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie z Donieckiej Republiki Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:07
- Na początku mieliśmy poczucie niedosytu, że jesteśmy w miejscu, w którym nic się nie dzieje, że nie ma nas na Majdanie w Kijowie. Potem otworzyło nam to nowe możliwości - mówili w Dwójce Grzegorz Szymanik i Julia Wizowska, współautorzy książki "O północy w Doniecku".
rozwiń zwiń