Historie z Donieckiej Republiki Ludowej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 16:07
- Na początku mieliśmy poczucie niedosytu, że jesteśmy w miejscu, w którym nic się nie dzieje, że nie ma nas na Majdanie w Kijowie. Potem otworzyło nam to nowe możliwości - mówili w Dwójce Grzegorz Szymanik i Julia Wizowska, współautorzy książki "O północy w Doniecku".
Audio
  • Grzegorz Szymanik i Julia Wizowska o książce "O północy w Doniecku" (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Fragment okładki książki Po północy w Doniecku
Fragment okładki książki "Po północy w Doniecku"Foto: materiały prasowe

Po północy w Doniecku okł.jpg

Reporterzy opowiadali, że w czasach, kiedy na zachodzie Ukrainy obalano rządy prezydenta Wiktora Janukowycza, w Doniecku panowała cisza przez burzą. - Poznaliśmy wtedy większość osób, które potem stały się bohaterami naszej książki. Mogliśmy obserwować, jak człowiek, który sprzedawał płyty pod pomnikiem Lenina, nagle idzie na front i zabija wrogów - zauważała Julia Wizowska.

Grzegorz Szymanik dodawał, że w czasie ukraińskiej rewolucji udało im się poznać przyszłych przywódców Donieckiej Republiki Ludowej. - Rozmawialiśmy z nimi wtedy, kiedy nikt ich nie słuchał, a ich organizacja liczyła kilkadziesiąt osób i spotykali się głównie na forach internetowych. To ułatwiło późniejszy kontakt, gdy pełnili już ważne funkcje w Doniecku.

Goście audycji "Spotkanie autorskie" opowiadali, w jaki sposób przełamywali nieufność donieckich separatystów. Mówili też o dusznym klimacie życie w Doniecku i topornej propagandzie tamtejszych mediów

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Julia Wizowska i Grzegorz Szymanik (reporterzy)

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 12.30

bch/jp

Czytaj także

"Nas też napromieniujesz?". Japonia po katastrofie

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2016 13:00
- Jeszcze trzy lata po tsunami i awarii elektrowni samochody na rejestracjach z Fukushimy miały w Tokio przebijane opony - mówiła Katarzyna Boni, autorka książki "Ganbare! Warsztaty umierania", która jest opowieścią o Japonii (nie)radzącej sobie z traumą katastrofy z 2011 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fałszerze pieprzu". Historia napisana dla ojca

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 17:00
- Ta książka jest listem, który powstał zamiast rozmowy, której nie odbyliśmy. To list, który zapełnił milczenie, jakie było między mną a ojcem na tematy związane z jego przeżyciami w czasie Holokaustu – podkreśliła Monika Sznajderman, opowiadając o swojej książce "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąpy jak Polak. Mity na temat pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:22
- O ludziach biednych myśli się często, jak o ludziach niepełnowartościowych, głupszych. Mówi się, że nie można im dawać pieniędzy do ręki, bo je zmarnują. Badania pokazują co innego - zauważał Adam Leszczyński, autor książki "Eksperyment na biednych".
rozwiń zwiń