Pogrzeb żuru i śledzia, czyli Wielkanoc u Boryny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 16:24
Zapraszamy na audycję, w której porozmawiamy o świątecznych zwyczajach przedstawionych w "Chłopach" Władysława Reymonta.

W Wielką Sobotę zapraszamy do Reymontowskich Lipiec, by razem z bohaterami "Chłopów" Władysława Stanisława Reymonta przygotować się do Wielkiej Nocy. Naszymi przewodnikami po zwyczajach i obrzędach wielkanocnych, a także chłopskiej religijności, będą pani prof. Maria Jolanta Olszewska z Zakładu Literatury i Kultury 2. połowy XIX wieku Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Paweł Matwiejczuk z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dowiemy się, po co lipieccy chłopcy urządzali pogrzeb żuru i śledzia oraz dlaczego w procesji rezurekcyjnej kościół był obchodzony trzy razy, a także poznamy znaczenie wielu innych obrzędów.

***

Na audycję zapraszamy w sobotę (15.04) w godz. 12.00-13.00. Program poprowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

bch

Czytaj także

"Żywizna". Płyta nagrana w lesie i z miłości do lasu

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Mieliśmy problemem ze znalezieniem lasu, nad którym nie latają samoloty i gdzie nie ma drogi w pobliżu. Na Kurpiach nie znalazłem takiego miejsca - o kulisach nagrywania płyty z kurpiowską śpiewaczką Genowefą Lenarcik opowiadał w Dwójce Raphael Rogiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonina Karpiel o dawnym życiu górali w Kościelisku

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 15:44
- Mój dziadek pobudował dom, żeby więcej gór widzieć, inny nie patrzał na góry, tylko żeby miał więcej polany, żeby miał co orać i sadzić - mówiła w Dwójce jedna z najstarszych mieszkanek Kościeliska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cecylia Zielińska, poetka zafascynowana wsią

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 13:50
- Wiejskie pejzaże, te wschody i zachody słońca, zawsze we mnie coś poruszają. Piękno polskiej ziemi i przyrody jest moim tematem, tym, co mnie najbardziej w sercu nurtuje - mówiła w Dwójce ludowa poetka z Kujaw.
rozwiń zwiń