IV Kongres Kultury Regionów. Uwodzenie - sens i tradycja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:20
Gościem folkowego "Poranka Dwójki" będzie Małgorzata Broda, dyrektor Instytutu Europa Karpat i współorganizatorka tegorocznej odsłony wydarzenia, którego tematem jest uwodzenie.
Plakat kongresu
Plakat kongresuFoto: mat. promocyjne

Etymologicznie uwodzenie wywodzi się z łacińskiego se-ducere, co oznacza "wziąć na bok", "zboczyć z drogi" - a zatem wprowadzić przestrzeń zabawy, święta. Uwodzenie buduje płaszczyznę interakcji, którą rządzi gra, wyzwanie i tajemnica. Organizatorzy proponują pogłębioną refleksję nad filozoficznym, a przede wszystkim kulturowym znaczeniem tego pojęcia, refleksję nad uwodzeniem w kontekście tradycji, kultur rdzennych i dziedzictwa kulturowego. Porozmawiamy o nich z naszym gościem ok. 9.25

Ponadto w audycji:

  • o 7.50 spotkanie z tradycyjną biżuterią tybetańską, czyli ozdobami używanymi przez kobiety, jak i przez mężczyzn, technikami ich wykonywania, najczęściej stosowanymi materiałami, a także amuletami i szkaplerzykami oraz legendami związanymi z magicznym kamieniem gzi.
  • o 8.00 swoją rekomendacją kulturalną podzieli się aktorka i dramatopisarka, Gabriela Muskała.
  • o 8.20 odwiedzimy Wiączemin Polski, gdzie wokół kościoła ewangelicko-augsburskiego powstaje Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego. Kościół zbudowany został w 1935 roku na 3,5 metrowym, sztucznie usypanym wzniesieniu. Zaprojektował go członek rodziny Rinasów, a obok kościoła znajduje się dawna szkoła i mieszkanie nauczyciela. Głównym celem powstania skansenu jest zagospodarowanie dziedzictwa kultury olenderskiej na potrzeby turystyki, przeznaczenie kościoła na cele muzealne i udostępnienie go zwiedzającym oraz organizacja plenerowych imprez poświęconych kulturze olenderskiej. O otwarciu Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego opowie Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
  • o 8.50 w "Abecadle etnografa" dr Łukasz Sochacki przybliży nam antropologiczne rozumienie języka.
  • o 9.10 zaprosimy Państwa do Krakowa, gdzie w Żywej Pracowni odbywają się całodniowe warsztaty projektowo-rzemieślnicze "Etnodizajn po krakowsku", podczas których uczestnicy projektują i wykonują drewniane zabawki nawiązujące swą formą do dawnych zabawek z regionu. To dopiero jedno z pierwszych wydarzeń organizowanych w ramach projektu "Rzecz o krakusce", cyklu warsztatów rękodzielniczych wokół stroju krakowskiego, na które zapraszane są rodziny z dziećmi, młodzież, dorośli i seniorzy. O wydarzeniach opowiada Magdalena Żyłka i Adam Wrona z krakowskiej Żywej Pracowni.
  • o 9.40, w ramach cyklu "Historia Polskiego Folku", Wojciech Ossowski opowie o kolejnych najważniejszych twórcach, nurtach, stylach i gatunkach muzyki tradycyjnej w Polsce.

Naszą Płytą Poranka będzie album "Będą bić!" zespołu Hańba! z akustycznym punkiem odnoszącym się do miejskiego folku okresu międzywojennego. Druga płyta grupy, podobnie jak ta debiutancka, przenosi słuchaczy do Polski sanacyjnej, tym razem do roku 1937.

Jak zawsze podczas sobotniego porannego spotkania nie zabraknie naszych stałych propozycji: "Pięciu minut nad Biblią", "Rekomendacji kulturalnych", "Archiwalni", a także przeglądu prasy i tygodników.

Nasz adres: poranekdwojki@polskieradio.pl

***

Na "Poranek Dwójki" w sobotę (13.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mko/pg

Zobacz więcej na temat: kultura ludowa
Czytaj także

Władysław Dubaj: wiejskim teatrem zaraziła mnie ciotka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 15:22
- Towarzystwo Kultury Teatralnej będzie w tym roku obchodzić 110. rocznicę działania. Jestem z nimi związany od pół wieku, a zaczęło się od spektaklu wesela, na który będąc chłopcem poszedłem z ciocią – mówił w Dwójce laureat 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Rafał Wiśniewski: program EtnoPolska wspiera lokalność

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 14:00
- Program ten, z pokaźnym budżetem, prawie 7 mln zł, adresowany jest przede wszystkim do małych miejscowości, żeby wspierać unikatowe projekty – podkreślał  prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, opowiadając o rządowym programie "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska".
rozwiń zwiń