Prof. Rafał Wiśniewski: program EtnoPolska wspiera lokalność

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 14:00
- Program ten, z pokaźnym budżetem, prawie 7 mln zł, adresowany jest przede wszystkim do małych miejscowości, żeby wspierać unikatowe projekty – podkreślał  prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, opowiadając o rządowym programie "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska".
Audio
  • Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, o rządowym programie "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska" (Poranek Dwójki)
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski Foto: PAP/Radek Pietruszka

do dna 1200.jpg
Prosta, piękna, niezakłamana. W tym leży siła tradycji

W piątek 27 lipca w KPRM z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego oraz wicepremier Beaty Szydło odbyła się konferencja prasowa poświęcona programowi "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska". Jest to nowy program Narodowego Centrum Kultury, opracowany na bazie programu Kultura-Interwencje. Celem programu jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze.

- Lokalność jest tu papierkiem lakmusowym. Wspieramy te projekty, które maja pokazywać, że lokalność ma swoją specyfikę. Staramy się szukać tego, co niepowtarzalne. Każdy region, każda mała miejscowość ma coś, co ma charakter unikatowy - mówił gość Dwójki.

Jak program "Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska" wpisuje się w popularyzowanie kultury tradycyjnej? Jak twórcy programu rozumieją "kulturę ludową"? W nagraniu rozmowy również o tym, jak - krok po kroku - wygląda nabór do programu EtnoPolska.

***

Prowadzi: Klaudia Baranowska

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 9.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

Czytaj także

Historia i tradycja. Pieśń ludowa jako refleks heroicznej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:39
- Pieśń ludowa jest uniwersalnym medium obrazującym świat w sposób poetycki. Nie rejestruje ona wydarzeń z historii w sposób bezpośredni, ale kluczowe fakty znajdują w niej odzwierciedlenie – mówił w Dwójce prof. Piotr Dahlig.
rozwiń zwiń