Spotkanie z Pawłem Sołtysem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 09:23
"Przyglądam się. To w ogóle dobry napis na nagrobek: przyglądał się" mówił w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" muzyk, wokalista i autor tekstów piosenek pod pseudonimem Pablopavo, który będzie gościem audycji "Dwukropek".
Paweł Sołtys
Paweł SołtysFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Muzyk, wokalista występujący jako Pablopavo zadebiutował jako pisarz tomem opowiadań "Mikrotyki". Otrzymał za niego Nagrodę imienia Marka Nowakowskiego oraz Nagrodę Literacką Gdynia. Właśnie ukazał się jego drugi tom "Nieradość". Autor przygląda się w nim przedmiotom jednego weekendu, małym miasteczkom z ich tajemnicami i ludzkimi dramatami, pisarzom na festiwalach literackich w Europie Środkowo-Wschodniej. Z uwagą i czułością obserwuje starych ludzi i słucha historii ich życia.

Niedawno także wydano płytę "Janerka na basy i głosy", na której Pablopavo, a także m.in. Kasia Nosowska i Marcin Świetlicki wykonują utwory Lecha Janerki. Czy opowieść może być lekarstwem na strach i bezradność, a literatura może nam pomóc w życiu? Czy Warszawa jest inspirującym dla pisarza miastem i dla kogo Lech Janerka napisał piosenkę "Ta zabawa nie jest dla dziewczynek"? O tym między innymi Pawłem Sołtys-Pablopavo opowie w audycji.

***

Na audycję "Dwukropek" w niedzielę (22.09) w godz. 16.00-17.00 zaprasza Dorota Gacek.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Pablopavo Paweł Sołtys

Czytaj także

Wojciech Chmielewski zdobył Nagrodę im. Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 09:00
- W tym pisarstwie jest coś, czego brakowało mi we współczesnej literaturze polskiej, która trochę ucieka od rzeczywistości. Chmielewski dostrzega ciemne strony nowoczesności niszczącej elementy wielkomiejskiego pejzażu, o których pisał Nowakowski – mówił w Dwójce przewodniczący kapituły nagrody Maciej Urbanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamięć i czas w polskiej literaturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:15
W audycji "Czytelnia" zrecenzowaliśmy dla Państwa dwie książki młodych, polskich pisarzy: "Nieradość" Pawła Sołtysa oraz "Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego.
rozwiń zwiń