Emisariusz Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2010 19:59
W poniedziałkowym "Poranku" zapowiadaliśmy wydarzenia związane z postacią Jana Karskiego.
Audio

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy Państwa na debatę i maraton filmów o
Janie Karskim. 13 lipca w warszawskim kinie Kultura odbędzie się wydarzenie, które przypomni postać legendarnego Emisariusza, człowieka usiłującego zatrzymać Holocaust, oficera polskiego podziemia, u schyłku życia odznaczonego Orderem Orła Białego i witanego z hołdami w wolnej Polsce, a następnie – częściowo zapomnianego. Będzie to debata z udziałem osób, dla których postać Jana Karskiego jest ważna i stanowi inspirację ich publicznych, twórczych lub dyplomatycznych działań, oraz pokaz nieznanych lub
zapomnianych filmów o Emisariuszu. Specjalną atrakcją będzie polska premiera drugiego filmu Claude'a Lanzmanna pt. "Raport Karskiego", spotkanie z twórcami powstającego filmu o Janie Karskim oraz kreskówka filmowa dla młodzieży wyprodukowana w USA dzięki współpracy Instytutu Davida Wymana oraz Studia Disney. O wszystkich tych wydarzeniach opowiadała nasz gość, pani Joanna Król.

 

Zapowiedzieliśmy również 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator" w Poznaniu, który stara się pokazać film animowany w całej jego różnorodności, nie zaniedbując i opowieści filmowych, i "baletów świetlnych", i wszystkiego, co mieści się między tymi biegunami. O Festiwalu rozmawialiśmy z jego dyrektorem, panem Wojciechem Juszczakiem.


Audycję przygotował Paweł Sawicki.

12 lipca (poniedziałek), godz. 6:00Czytaj także

Bohaterski kurier

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2009 07:00
We francuskich księgarniach można już kupić książkę pod tytułem "Jan Karski" autorstwa Yannicka Haenela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We Francji czytają Karskiego: wznowiono "Tajne Państwo"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2010 07:20
W ambasadzie polskiej we Francji została zaprezentowana francuska edycja sławnej książki Jana Karskiego „Historia państwa podziemnego". Publikacja ta jest kolejnym etapem głośnej polemiki toczącej się we Francji wokół postaci polskiego bohatera ruchu oporu, który próbował poinformować zachodnich aliantów o zagładzie Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki Emisariusz

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 13:29
Audycja wspomnieniowa o Janie Karskim.
rozwiń zwiń