Ja, aktor - gawęda Wojciecha Pszoniaka w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 08:59
W pięciu częściach wspomnień Wojciech Pszoniak opowiedział o drodze jaką przebył m.in. w bydlęcym wagonie ze Lwowa na sceny paryskich teatrów.
Audio

Zapraszamy Państwa do wysłuchania zarejsterowanych w 2004 roku wspomnień wybitnego polskiego aktora Wojciecha Pszoniaka znanego z takich niezapomnianych kreacji jak postać Moryca w Ziemi Obiecanej Andrzeja Wajdy czy Siedelmayera, dyrektora cyrku w Arii dla atlety w reż. Filipa Bajona.

Wojciech Pszoniak pochodzi ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. W 1944 jego rodzina musiała wyjechać z tego miasta. Lwów dla Pszoniaka stał się miastem mitologicznym, znanym z opowieści ojca. Niestytety w dorosłym życiu aktorowi nigdy nie udało się odwiedzić rodzinnego miasta. Tym co mu zostało ze Lwowa to popielniczka ojca i zapomniane przepisy j kuchni lwowskiej.

_

 

Ze Lwowa rodzina Pszoniaków na skutek wojennej zawieruchy przeprowadziła się do Gliwic. Tam zamieszkała w robotniczej kamienicy na ulicy Arkońskiej. Do mieszkania nad Pszoniakami wprowadziła się rodzina Zagajewskich.  

_

 

Wyrzucony z wojska za niewłaściwie zachowanie, Pszoniak rozpoczął naukę w liceum muzycznym, kształcąc się na oboistę, jednakże wizja życia w kanale orkiestrowym na tyle zniechęciła przyszłego muzyka, że postanowił zostać aktorem.

_

 

"Bycia aktorem to permanenta przygoda" mówi Wojciech Pszoniak, który w czwartej części swych wspomnień opowiedział o nieudanych aktorskich początkach u Adama Hanuszkiewicza oraz o życiu w "trudnej" Warszawie.

_

 

W latach 80. Wojciech Pszoniak wyjechał do Paryża. W ostatniej części wspomnień aktor opowiedział o szoku kulturowym jaki przeżył jako homo sovieticus w świecie kapitalistycznego dobrobytu.

Audycję opracowała Ewa Stocka-Kalinowska.

19-23 lipca (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Wojciech Pszoniak

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2009 16:59
12 stycznia 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Bardzo Kulturalny

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2010 14:00
- Urodził się we Lwowie, ale dzieciństwo spędził w ... Gliwicach. WOJCIECH PSZONIAK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Pszoniak reżyserem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2010 08:00
Wojciech Pszoniak wyreżyseruje spektakl w założonym przez aktora Tomasza Karolaka Teatrze IMKA w Warszawie.
rozwiń zwiń