Mazurek słucha Mateusza Środonia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 07:50
Młodzieniec z mieszczańskiej krakowskiej rodziny pięknie maluje. Dlatego studia podejmuje w ASP. Po kilku podejściach do sztuki współczesnej decyduje się jednak na zgłębianie sztuki bizantyńskiej. Kolejny odcinek audycji "Mazurek słucha..." i kolejny nietuzinkowy bohater.  
Mateusz Środoń
Mateusz ŚrodońFoto: Forum


Na kilka lat trafia do Pireusu, a po powrocie do Polski zgłębia judaizm. I odkrywa kulturę Ukrainy. Skomplikowane? Nie szkodzi. Szczegóły swojego nieoczywistego życiorysu malarz Mateusz Środoń wyjaśnia w sobotniej audycji w Dwójce.

Mateusz Środoń, malarz ikon (ikonopis), ukończył Wydział Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Hagiografii Bizantyjskiej Prawosławnej Metropolii Pireusu w Grecji, współorganizator Studium Chrześcijańskiego Wschodu przy klasztorze Dominikanów w Warszawie. Autor malarskiego wystroju kościoła Najświętszej Marii Panny w Międzylesiu, współautor koncepcji wystroju i polichromii ściennych w kaplicy w Muzeum Powstania Warszawskiego. 


***

Na audycję Mazurek słucha w sobotę (17.04) w godz. 12.00-13.00 zapraszał Robert Mazurek.


Czytaj także

Vincent van Gogh malował słoneczniki, miasteczka, ludzi i… własny obłęd

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 05:40
"Jeśli chodzi o moją pracę, naraziłem dla niej życie, a rozum mój załamał się" – pisał malarz w liście do brata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Wilkoń: usterki mają swój wdzięk

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 20:11
- Nie zdarza mi się, żebym cokolwiek zmienił w mojej starej pracy, chyba że coś odprysło, oderwało się. Nie poprawiam z zasady. Jak się coś zrobiło, lepiej to zostawić w spokoju. Niech żyje - w audycji "O wszystkim z kulturą" spotkaliśmy się z malarzem i rzeźbiarzem Józefem Wilkoniem.
rozwiń zwiń