X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żywa szopka na Bielanach. Z wizytą w dawnej kamedulskiej pustelni

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 17:00
- Nasza szopka powstała w kawiarni. Siedziałem tam z księdzem Wojtkiem i Ewą Błaszczyk i oni zapytali mnie, co by się dało zrobić przy kościele, żeby się łączyło z fundacją Akogo?. No i na bibułce błyskawicznie naszkicowałem karuzelę, a naturalnie do tego doszła szopka - opowiadał Józef Wilkoń, ilustrator, malarz i rzeźbiarz, który zaprojektował i wykonał słynną żywą szopkę na Bielanach.
Audio
  • Z wizytą w dawnej kamedulskiej pustelni na warszawskich Bielanach (Dwójka na miejscu)
Zespół klasztorny Kamedułów na Bielanach
Zespół klasztorny Kamedułów na BielanachFoto: Shutterstock/winkiel82

W pierwszej po Nowym Roku audycji "Dwójka na miejscu" odwiedziliśmy zespół klasztoru kamedułów na warszawskich Bielanach. Dziennikarzy i gości audycji na żywo można było spotkać w dawnej pustelni przy ulicy Dewajtis 3 w sobotę, 4 stycznia, o godz. 15.00.

Mistrz Józef Wilkoń oprowadził nas po bielańskiej szopce, która wróciła po renowacji na plac przed kamedulskim kościołem. Wyglądem nawiązuje ona do tradycyjnej rzeźby podhalańskiej, którą cechuje niezwykła prostota i ekspresja. To wyjątkowe dzieło stanęło tu 16 lat temu, ale drewniana konstrukcja przepięknie zdobionej stajenki wraz z 44 rzeźbami wymagała uzupełnienia wszystkich braków, pęknięć i szczelin. Teraz można znów ją podziwiać w całej okazałości. 

Szopka, karuzela i osioł Franek

Jak wyjaśnił Józef Wilkoń, szopka jest całoroczna, a więc na jej wygląd ma wpływ zmieniająca się w ciągu roku pogoda. - Zaskoczyło mnie, co po szesnastu latach zrobiła natura, czyli słoneczko, deszcz, ptaszki, osiołki. Odnawiając szopkę uznałem, że naprawię ubytki i załatam dziury, ponieważ nie chciałem wracać do takiego koloru, z jakim oddawałem szopkę. To było bardzo kolorowe, a teraz takie wysrebrzone przez naturę pozostawiłem - mówił artysta.

Jak wyznał rzeźbiarz, szopka i karuzela powstały właściwie przez osła Franka. Najpierw miała pojawić się karuzela, którą miał obsługiwać zwierzak. Potem koncepcja uległa zmianie i trzeba było znaleźć miejsce dla osiołka. Szopka powstała więc poniekąd dla niego. - Osioł wszystko pociągnął za sobą - żartował Józef Wilkoń. - Ale Franek zrósł się z szopką. Bardzo lubi tę obecność i trochę zajmuje się figurami, podskubując je. 

Jednak karuzela, mimo że bez osła w kieracie, wciąż przyciąga najmłodszych. Można odbyć podróż na wilku, krowie czy łabędziu. - Te moje zwierzaki są wyrżnięte piłą stosunkowo szybko. A na górze są ryby, już bardziej wypracowane, wykonane ze starej blachy ściągniętej z dachu. One uzupełniają moją koncepcję całej rzeźby. U dołu zresztą dzieci siedzące na zwierzątkach muszą się dobrze czuć i nie może być ostrych końcówek. A ryby z ostrymi zębami są wysoko nad głowami dzieci - wyjaśnił swoją wizję Józef Wilkoń.

Zobacz: najstarsza szopka bożonarodzeniowa w Europie znajduje się w Wambierzycach>>>

Do pięknego, zabytkowego kompleksu pokamedulskiego zaprosił nas gospodarz – ks. Wojciech Drozdowicz, charyzmatyczny animator kultury, społecznik, dziennikarz i misjonarz, założyciel centrum kulturalnego Podziemie Kamedulskie i współzałożyciel Fundacji AKogo?. Wspominał m.in. jak pojawił się słynny bohater szopki na Bielanach - osioł Franek.

Pierwsza poświąteczna audycja plenerowa Dwójki tematycznie nawiązała do czasu Świąt Bożego Narodzenia oraz Święta Trzech Króli. Naszymi gośćmi byli znakomici artyści, od lat zaprzyjaźnieni z tym kultowym w Warszawie miejscem.

O duchowym i wspólnotowym wymiarze świętowania opowiadała aktorka Justyna Sieńczyłło. Opowiadała o tym, jak w okresie świątecznym, ale i nie tylko, Teatr Kamienica pomaga ludziom potrzebującym - bezdomnym i niepełnosprawnym. - Nasze hasło, to "Teatr Kamienica – więcej niż teatr". Mój mąż i ja zawsze myśleliśmy o tym, że jeżeli zbudujemy to miejsce, to nie może ono stać puste. Dlatego bardzo nam jest bliskie wyciąganie ręki i pomaganie, szczególnie w okresie świątecznym - opowiadała aktorka.

Pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie Dawid Runtz udowodnił, że muzyka posiada sprawczą moc pomagania. Z kolei o zmieniającym się na przestrzeni stuleci wizerunku Trzech Króli w sztuce opowiedział historyk sztuki, profesor Krzysztof Lipka. A o tęsknocie za pięknem i prostotą w muzyce mówiła wokalistka, autorka tekstów i publicystka Barbara Kinga Majewska. Jak wielka jest siła kolędowania przypomniał nam Adam Strug, instrumentalista, etnomuzykolog, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Dowiedzieliśmy się również, jaki będzie repertuar nadchodzącego koncertu "Polska pomaga. Na ratunek Syrii".

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzą: Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla

Goście: Józef Wilkoń (rzeźbiarz, malarz), Justyna Sieńczyłło (aktorka), ks. Wojciech Drozdowicz, Dawid Runtz (dyrygent), prof. Krzysztof Lipka (historyk sztuki), Barbara Kinga Majewska (wokalistka, publicystka), Adam Strug (instrumentalista, kompozytor).

Data emisji: 4.01.2020

Godzina emisji: 15.00

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarnów. Sztuka współczesna ma się tutaj dobrze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 17:49
- To nie tylko miasto Wilhelma Sasnala – znanego malarza, twórcy filmów, członka słynnej grupy "Ładnie". To także miasto młodości Tadeusza Kantora. Jego najstarszy sygnowany obraz nosi tytuł "Ogród Strzelecki" – czyli nasz park - mówiła Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka tarnowskiego BWA.
rozwiń zwiń